A Coinbase lesz a letétkezelője a Bitcoin ETF-ek 72%-ának, jó ötlet ez?
A tizenkettő Bitcoin ETF kérelemből tizenegyet elfogadott a SEC. A tizenegyből nyolc esetében a tartalékok letétkezelőjeként a Coinbase-t jelölték meg. A tőzsde ezzel hatalmas biztonsági kockázatot vállalt.
Miközben a Twitteren hirtelen mindenki ETF-szakértővé vált, a Coinbase csendben a Bitcoin ETF-ek egy kulcsfigurájává vált. A tőzsde most a 11 spot Bitcoin ETF-ből 8 esetében szerepel letétkezelőként. A cég ezenkívül központi eleme lesz a spot Bitcoin ETF működésében, emellett számos kulcsfontosságú szerepet fog betölteni, beleértve a letétkezelést, a kereskedés végrehajtását, a piacfelügyeletet és még a hitelezést is.
Spot Bitcoin ETF letétkezelői lista
A Coinbase szerepe az ETF-ekben szinte már garantált. A különös helyzet miatt sokan kíváncsiak lettek, hogy mi történik a színfalak mögött. Alig néhány nappal ezelőtt a kriptotőzsde figyelemre méltó változást hajtott végre a vezetőségben azzal, hogy eltávolította a letétkezelési vezérigazgatót, Aaron Schnarchot, és a 30 éves Wall Street-i veteránt, Rick Schonberget bízta meg az üzletág vezetésével. Ha jobban belegondolunk, épp így működik a New York-i bankkartell.
Utóbbiról vajon el tudjuk képzelni, hogy szívesen látja a kívülállókat, vagy hogy térdet hajt az „öböl környéki szürkék” előtt? (A „szürkék” kifejezést a Coinbase korábbi technológiai igazgatója, Balaji Srinivasan használta tavaly, a Marty Benttel folytatott háromórás beszélgetés során. Szerinte a szürke elképzelése az, hogy az ország politikai törzsekként kékekre és vörösökre oszlik, de van egy harmadik törzs, amelyet ő szürkéknek nevez, s ezek egyik párthoz sem tartoznak. A szürkék szerinte kapitalista építők).
E gyanús hasonlóság mellett a világ második legnagyobb kriptotőzsdéjének a helyzete is megér némi vizsgálatot, különösen a letéti kockázat tekintetében. A letéti kockázat akkor keletkezik, ha valaki egy harmadik félre, gyakran letétkezelőnek nevezett személyre bízza a pénzügyi eszközök őrzését és kezelését.
Ez a kockázat különböző formákat ölthet:
- Működési kockázat: A letétkezelő működési hibáiból (például adminisztratív vagy technológiai hibákból), folyamatok leállásából és a kulcsok elvesztéséből eredő veszteség kockázata.
- Csaláskockázat: Annak kockázata, hogy a letétkezelő csalárd tevékenységet folytat, például eszközöket tulajdonít el vagy nyilvántartásokat manipulál.
- Hitelkockázat: Annak kockázata, hogy a letétkezelő fizetésképtelenné válik vagy nem képes teljesíteni kötelezettségeit, ami az eszközök elvesztéséhez vezethet.
- Jogi és szabályozási kockázat: A törvények és előírások be nem tartásából eredő veszteség kockázata, amely bírságokat, büntetéseket vagy jogi lépéseket eredményezhet.
- Ügyfélkockázat: Azokban a helyzetekben, amikor a letétkezelő az ügyfél nevében más felekkel köt ügyleteket, fennáll annak a kockázata, hogy a partner nem teljesíti kötelezettségeit.
- Biztonsági kockázat: Az eszközök ellopásának vagy elvesztésének kockázata a fizikai és digitális biztonsági intézkedések hiányosságai miatt.
A listán szereplő sorszámok mellé egy képzeletbeli jelet is tehetünk, ami a jogos letéti kockázatra utal, hiszen a Bitcoin ETF-ek 72%-a a Coinbase kezén megy keresztül. Enyhén szólva meglepő lépés volt a vezető leváltása, és az alapok egyetlen letétkezelőre való bízása komoly vészjelzés.
A központosított letétkezelési szolgáltatások által kínált kényelem vonzónak tűnhet, de a kockázatokat nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Alapvető fontosságú, hogy a befektetők, mielőtt bármilyen Bitcoin ETF-be fektetnének, saját kutatást végezzenek, és megértsék a letétkezelési megállapodások következményeit. Ezáltal megalapozott döntéseket hozhatnak, és minimalizálhatják a hatósági lefoglalások, a kibertámadások és más előre nem látható események által jelentett veszélyeknek való kitettséget.