Ideje dönteni a globális pénzügyi rendszer jövőjéről

Azt, hogy a következő években hogyan fogjuk tárolni, küldeni és elkölteni pénzünket, két egymással versengő, a nyílt és a zárt rendszerek fogják meghatározni. Eljött az idő, hogy az államok eldöntsék, melyik oldalt részesítik előnyben; de vajon a szabad és gyors, vagy az igazságtalan, költséges és lassú rendszert fogják választani?

A nyílt rendszerek jellemzője a gyors reagálás, az innováció, és a közvetlen, harmadik fél nélküli működés. A történelem során ezek a rendszerek többször felülmúlták a zárt rendszerek teljesítményét. A nyitottság az internet velejárója: amikor a kutatók 1974-ben megalkották az első protokollokat, az átjárhatóságra és a decentralizációra alapoztak, ami a web DNS-ének részévé vált.

A blokklánc technológia lehet a megoldás

Gyakorlatilag az emberi tudás teljes egésze ingyenesen elérhetővé vált mindenki számára. De míg az adatok biztonságosan és gyorsan mozognak, addig a pénz nem. A fizetésre szolgáló alkalmazások bár azt az érzést keltik, hogy a tranzakció gyorsan végbement, a számlaegyenlegek frissítése még napokig eltarthat. Az elektronikus átutalások, a határokon átívelő fizetések még mindig nem problémamentesek – gondoljunk csak a magas díjakra, a hosszú átutalási időre, vagy éppen a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiányára. Egy nyílt pénzügyi rendszer, mint például a blokklánc technológia globális bevezetése tehát elengedhetetlen lenne. A blokkláncnak köszönhetően a pénzmozgást olyan egyszerűvé, biztonságossá és gyorssá tehetjük, mint a szöveges üzenetek elküldését. Csökkenti az átutalási költségeket és lehetővé teszi a határokon átnyúló fizetéseket – mindezt pedig teljesen problémamentesen.

Azt meg kell jegyezni, hogy a decentralizáció elsőre ijesztőnek tűnhet. De gondoljunk csak rá úgy, mint a demokrácia és a modernizáció középpontjára. A kockázat minimalizálása érdekében óvatosan kell eljárnunk a nyílt rendszerekkel, különösen akkor, ha az emberek pénzéről van szó. Fontos azonban, hogy a középpontban a kialakulóban lévő nyílt pénzügyi rendszer megerősítése, ne pedig annak elfojtása legyen. Ehhez nincs másra szükség, mint arra, hogy a kormányok is elismerjék ennek fontosságát, és egyértelmű szabályok felállításával járuljanak hozzá ahhoz, hogy a pénzügyi világ fejlődésének fényes jövője legyen.

Forrás