A bitcoinról is szó volt John Oliver Last Week Tonight műsorában
A bitcoin és a kriptopénzek jövőbeni értéke elemzések és jóslatok állandó témája, valamint rengeteg vita és pánikkeltés övezi. Minden előrejelzés óriási hullámokat és napokig tartó eszmecserét szolgáltat a médiának, valamint a bitcoinban érintett befektetőknek, a kíváncsiaknak, a bizonytalanoknak és a kritikusoknak.
Bitcoin pro és kontra
John Oliver, az HBO Last Week Tonight late night show műsorvezetője mindezekre kitért a műsor legutóbbi epizódjában, amelynek témája a kriptopénzek és a blokklánc technológia.
Oliver angol humorista, televíziós és rádiós személyiség, valamint politikai kommentátor. Ismertségét a Last Week Tonightnak köszönheti, amelyben társadalmi, közéleti és politikai témákat elemez szatírikus formában. Munkáját többek között 6 Emmy Awarddal díjazták.
Oliver viccekkel teletűzdelt műsorában arról beszélt, hogy egyre több embert érdekel a bitcoin, amelynek részben okai az olyan szenzációs hírek, amelyek az átlagemberből lett bitcoin milliomosokról számolnak be. Sokan emiatt és a FOMO (Fear Of Missing Out, vagyis félünk, hogy kimaradunk belőle) miatt invesztálnak kriptopénzekbe.
Arra a gyakran feltett kérdésre, hogy van-e értéke a bitcoinnak, Oliver szerint a bitcoinosok érvelése – miszerint akkor mi a pénz értéke – jogos, ugyanis annak van értéke, amiben egyetértünk, hogy az értéknek számít és a meglévő pénzek is így működnek. A bitcoin szerinte rendkívül érdekes koncepció, viszont bonyolult technikai problémákat kell leküzdenie ahhoz, hogy a mindennapok fizetőeszközévé váljon és egyelőre inkább spekulációk tárgya, mint fizetőeszköz.
John Oliver: blokklánc explained
Oliver a műsorban röviden összefoglalta a blokklánc technológia lényegét, eszerint a kriptopénzes tranzakció gyorsabb, mivel nem megy keresztül a bankok rendszerén, hanem saját blokkhálózatán szórja szét, érvényesíti és tárolja a kifizetéseket, és ezen tulajdonságai miatt nevezzük a bitcoint decentralizáltnak. Megtámadni a rendszert majdnemhogy lehetetlen, emiatt a blokklánc rengeteget javíthat a fizetéses rendszer biztonságán, megbízhatóságán és hatékonyságán.
A műsorban megszólalt Michael Casey, blokklánc szakértő, aki arról beszélt, hogy a hagyományos fizetési rendszerben a bankok és cégek a hackertámadások fő céltáblái, mivel ezek egy lényegében központosított adatbázisok, a blokkláncon azonban számítógépek ezrei tárolják az adatokat, amit lehetetlen megtámadni.
Olivér ennek kapcsán példaként említette a Walmartot, az IBM-et, valamint a JP Morgant akik már javában kísérleteznek a blokklánc technológia adaptálásával, azonban mindez egyelőre kezdeti stádiumban van. Kitért arra a Reuters hírre is, miszerint azon cégek, amelyek a blokklánc technológiát kezdik adaptálni vagy legalábbis névben felvenni, a piac a részvényeik árának jelentősen emelkedésével reagált.
Volt egyszer egy vadnyugat
Szóba kerültek a versenytársak is, vagyis az a több mint 1500 kriptopénz, amely a következő bitcoin szeretne lenni, és az ICOk, amellyel a startupok pénzt gyűjtenek a projekt beindításához. Oliver szerint ez az új vadnyugat, rengeteg cég és startup kriptokat meg ICO-kat gyárt és egészen hihetetlen összegeket szednek össze viszonylag rövid idő leforgása alatt. Azonban sok ezek közül teljesen értéktelen, spekulatív, valamint rengeteg a csalás, példaként említve a BitConnect történetét. A műsorvezető szerint a kriptopénzekbe való befektetés egyelőre kockázatos, tehát mindenkinek tisztában kell lennie azzal hogy mibe fektet. Ez egy vadonatúj és rendkívül komplikált világ és senki nem tudja merre tart, tette hozzá.
Borítókép forrás: Youtube