Egyre csak nő a központi bankok aranykereslete a globális nyugtalanság következtében
2023 harmadik negyedévében sem csökken a központi bankok aranykereslete világszerte, mi több, a politikai bizonytalanság fényében mindinkább növekedett. Az Arany Világtanács (World Gold Council) előző negyedévre vonatkozó jelentése szerint 337 tonnányi aranyat vásároltak fel az egyes államigazgatások.
Ahogy arról nemrégiben már beszámoltunk, a világ jegybankjai felvásárlási lázban égnek, amelynek középpontjában a közkedvelt nemesfém áll. Ugyanakkor, a 337 tonna arany nem volt elég ahhoz, hogy megdöntse a 2022-es év harmadik negyedévében felállított rekordot. Mindazonáltal, sikerült megvalósítani egy csúcseredményt az idei évet illetőleg, ugyanis több mint 800 tonna arany került felvásárlásra ez idáig.
Vajon meddig tart az aranytrend?
A WGC beszámolója arra enged következtetni, hogy az arany iránti kereslet az elkövetkezendő időszakban sem hagy majd alább. Ebből kifolyólag az elemzők arra számítanak, hogy év végéig szintúgy nagy mennyiségű arany talál majd gazdára.
Múlt pénteken, azaz november 3-án, az arany unciánkénti (körülelül 31 gramm) vételára elérte a 2 002 dollárt, azóta viszont már a kétezres határ alá csökkent. Az elmúlt 30 napban egyébként 9%-kal erősödött az árfolyama az amerikai dollárral szemben, míg az utóbbi 12 hónapban 22%-ot emelkedett. Mindehhez kétségkívül nagyban hozzájárult a központi bankok csillapíthatatlan aranykereslete is.
Az Arany Világtanács azt is megállapította, az OTC (tőzsdén kívüli) tranzakciók figyelembevétele nélkül, hogy a harmadik negyedév aranykereslete 8%-kal haladta meg az öt éves átlagot. Ezt a tavalyi év 6%-os mérséklődése ellenére ugrotta meg, összesen 1 147 tonnányi aranyat számolva. Ha az OTC ügyleteket is bevonják az egyenletbe, az összérték 1 267 tonnára rúg.
Továbbá, az aranybefektetések nagysága a harmadik negyedévre vetítve 157 tonna volt, ami a tavalyi évhez képest 56%-os növekedést mutat, de az előző öt év 315 tonnás átlagától alul maradt. Az arany ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránti érdeklődés viszont 139 tonnával esett vissza világszerte.
„Az aranykereslet egész évben meglehetősen rugalmas volt, jól teljesített a magas kamatlábak és az erős amerikai dollárt által generált ellenszél ellenére is. Kimondható, hogy az idei negyedév kereslete is optimális, az öt éves átlaghoz viszonyítva”, ecsetelte Louise Street, a WGC piaci elemzője.