A Pentagon új nukleáris fegyver fejlesztésébe kezd

Az Egyesült Államok a B61-es nukleáris gravitációs bomba továbbfejlesztését tervezi, derült ki az Amerikai Védelmi Minisztérium közleményéből. Az új bomba a második világháborúban Hirosimára ledobott bombánál 24-szer erősebb lesz.

A B61-13-nak nevezett új fegyver célja, hogy erősítse az elrettentő erőt, valamint a szövetségesek és partnerek biztosítékát azáltal, hogy további lehetőségeket biztosít az elnöknek bizonyos nehezebb és nagy területű katonai célpontok ellen.

A gravitációs bombák nem tartalmaznak irányító rendszert, így a gravitáció miatt irányíthatatlanul zuhannak a ballisztikus pálya mentén. Az ilyen bombák a második világháborútól kezdve egészen az 1980-as évek végéig általános szolgálatot láttak el. A Pentagon szerint a fegyver kifejlesztését a kongresszus engedélyétől függően tervezik.

Az amerikai atomstratégia

Az ország jelenlegi nukleáris elrettentési stratégiáját és politikáját felvázoló 2022-es nukleáris helyzetértékelés (Nuclear Posture Review, NPR) részletezte. Az Egyesült Államok a nukleáris fegyverekre, a stratégiai támadások potenciális elrettentő eszközére tekint.

„Amíg léteznek nukleáris fegyverek, az amerikai nukleáris fegyverek alapvető szerepe az Egyesült Államok és szövetségeseink, valamint partnereink elleni nukleáris támadásoktól való elrettentés. Az Egyesült Államok csak szélsőséges körülmények között fontolná meg a nukleáris fegyverek alkalmazását.” – áll az NPR deklaratív politikájában.

Az orosz-ukrán háború és a legújabb Izrael-Hamász közti konfliktus a világpolitika minden szereplőjét alkalmazkodásra és stratégiai gondolkodásra kényszeríti. Amerikának a legnagyobb nukleáris fenyegetést jelenleg az Oroszok meglévő atombomba képessége jelenti. Azonban a veszélyek tovább fokozódnak, mivel Kína nemrégiben bejelentette, hogy 2030-ra megduplázza az atomfegyvereinek számát.

1. B61 termonukleáris bomba

A nagy fejlesztések ellenére a Védelmi Minisztérium a B61-13 bombákkal csak az amerikai arzenál korszerűsítését tervezi, ami a hidegháború vége óta készletben tartott B61-7-es bombák leváltását jelenti. A nukleáris állomány bővítése nincs tervben. A nukleáris arzenálból az USA több európai szövetségesénél is találhatóak töltetek. Arról, hogy a jelenlegi B61-esekből Amerika körülbelül 100 darabot Európában is telepített, egy korábbi cikkünkben olvashatsz.

A legújabb nukleáris bomba

Az elődjéhez hasonló robbanóerejű, modernizált változat várhatóan csak abban különbözik majd, hogy új biztonsági és védelmi funkciókat, valamint a B61-13 célba juttatásának pontosságát javító új eszközöket tartalmaz. A B61-7 és a B83-1 típusokat is magukban foglaló régebbi rendszereket az elkövetkező években nyugdíjazzák.

A Pentagon vasárnap azt is közölte, hogy a B61-13-as gyártása nem növeli az amerikai készletben jelenleg lévő fegyverek gyártását, és hogy az új B61-13-asok gyártásának megkönnyítése érdekében arányosan csökkentik a B61-12-es robbanóanyagok számát.

2. A legújabb B-21 Raider lopakodó stratégiai nehézbombázó

A közleménybe az is szerepel, hogy a modern repülőgépek képesek lesznek ezt a bombát szállítani és célba juttatni. A Pentagon szóvivője pedig azt nyilatkozta, hogy ez magában foglalja a fejlesztés alatt álló csúcstechnológiás B-21 Raider lopakodó stratégiai nehézbombázót is. Azonban az Egyesült Államok jelenleg nem tervezi, hogy az F-35 Joint Strike vadászgépek is szállíthassák a nukleáris fegyvert.