Masszív exodus: rengeteg tokent törölnek a kriptotőzsdék
A kriptotőzsdék az utóbbi időben komoly lépéseket tesznek a kínálatuk racionalizálására, és példátlanul sok digitális tokent listáznak ki. Miközben a Bitcoin iránt újra felerősödött az érdeklődés, ironikus, hogy számos más tokent pont most vonnak ki a tőzsdei platformokról.
A Kaiko által összeállított adatok alapján a számok egyértelműek: 3445 token vagy kereskedési pár van jelenleg a „vágóhídon”, amelyek inaktívvá váltak az elmúlt időszakban vagy a közeljövőben törlésre kerülnek. Összehasonlításként ez a szám 15%-kal magasabb mint a tavalyi szám, és kétszer több mint az egy évvel korábbi.
A nagy kriptotőzsdék vannak az élen
A Coinbase és a Binance, a két legnagyobb kriptotőzsde proaktívan vett részt most ebben a selejtezési gyakorlatban. Meglepő módon csak ebben a hónapban több mint 100 tokent töröltek ezekről a platformokról.
A CCData elemzőcég adatai pontosan jelzik, hogy a Coinbase csak októberben 80 kereskedési párt távolított el. Eközben egy másik jelentős szereplő, az OKX idén már 172 tokent selejtezett le, a Coinbase pedig nem sokkal lemaradva 176 párral áll mögötte év eleje óta.
A számok riasztónak tűnhetnek, de a történet ennél bonyolultabb. A rendelkezésre álló tokenek mennyisége ellenére a legtöbb kriptotőzsdén a kereskedési volumenek jelentősen visszaestek az elmúlt évben. De még most is több mint 1,8 millió tokennel lehet kereskedni a központi és decentralizált platformokon.
A Bloomberg szerint az FTX botrányaihoz és az azt követő csődökhöz hasonló események után a tőzsdék felé irányuló likviditás is jelentősen lecsökken. Sok kriptotőzsde erre válaszul inkább a népszerűbb és a felhasználók által kedvelt kereskedési párok felé irányítja a felhasználókat.
Jacob Joseph, a CCData elemzője rávilágított erre a kriptoexodusra. Szerinte a megcsappant likviditás megszüntetésére irányuló stratégia célja a felhasználók kereskedési élményének finomítása. Ez a taktika jelentősen csökkentheti a spread és a slippage költségeit, így a felhasználók számára kedvezőbbé válnak a kereskedések.
A Bloomberg azonban azt is közzétette, hogy külső nyomás is hozzájárul ehhez a tendenciához. Nevezetesen a szabályozói beavatkozások is szerepet játszonak a trendek alakulásában.
Például az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) nemrég 19 tokent minősített be nem jegyzett értékpapírnak, ami arra késztette az olyan tőzsdéket, mint a Coinbase és a Binance, hogy törölje őket a listáról, és így megfeleljenek a szabályozó kegyeinek.
A nagyobb kép
Bár ezek a kilistázások most hirtelen zajlottak le, mégis illeszkednek a kriptopiac általános fellendülési pályájához. December óta a 100 legjelentősebb token árfolyama körülbelül 60%-kal emelkedett, és ezzel az előző évi 66%-os visszaesésből pattant vissza.
A Bloomberg szerint a tőzsdékről a tokentörlések nem újszerű jelenségek. 2018-ban a kriptovilág hasonló tendenciát tapasztalt, amikor számos token tűnt el a süllyesztőben. Ez a visszaesés főként a sikertelen startup vállalkozásoknak volt köszönhető, amelyek nagyban építettek a kezdeti ICO-kra, valamint a kétes tevékenységekkel és átverésekkel szembeni szigorú globális fellépések miatt is sok tokent töröltek.
Riyad Carey, a Kaiko elemzője hozzátesz egy utolsó szempontot, megjegyezve:
„Ez a tokenek számának robbanásszerű növekedésének, valamint a tokenek agresszív tőzsdei bevezetésének eredménye a legutóbbi bikapiac során. Sok ilyen token/projekt elhalványult vagy a medvepiac elsodorta magával, a likviditás és a volumen többéves mélyponton van, és a kriptotőzsdék törölni fogják azokat a párokat, amelyek nem termelnek elegendő díjat.”