Illegális bitcoin váltót számolt fel az FBI
Egy New Yorkban működő banda állítólag éveken keresztül egy készpénzért bitcoint kínáló szolgáltatást működtetett. Ez az illegális bitcoin váltó legalább 30 millió dolláros bevételt hozott nekik. A bírósági iratok szerint az utcasarkokon pénzzel teli műanyag bevásárlószatyrokkal álló férfiak, autós átvevők és asztalokra kiterített több százezer dollárt is feljegyeztek bizonyítékként.
A kikerült bírósági iratok ritka betekintést nyújtanak a bűnözői alvilág egy gyakran láthatatlan részébe. Kiderült hogyan váltják át a hackerek és a kábítószerkereskedők a bitcoint készpénzre a hétköznapi emberek által használt online kriptotőzsdéken kívül. Ahelyett, hogy az olyan mainstream szolgáltatókhoz fordulnának, mint a Coinbase, amelyek gyakran együttműködnek a bűnüldöző szervekkel, és szükség esetén átadják a nyilvántartásokat a bűnüldöző szerveknek, egyes bűnözők olyan illegális Bitcoin-tőzsdéket használnak, mint ez a most letartóztatott banda.
Az FBI egy bizalmas forrás és beépített ügynökök bevonásával folytatott, hosszan tartó vizsgálat során csípték el a bandát. A letartóztatás után a banda egyik tagja azt mondta, hogy „néhány ügyfele drogok eladásából szerzett pénzt, mások a leggazdagabb hackerek voltak.” Azt is bevallotta, hogy az előző három év során körülbelül 30 millió dollárt keresett készpénz virtuális valutára átváltásával.
A nyomozás 2021. áprilisa körül kezdődött, amikor az FBI több darkwebes piactéren azonosított egy eladót, aki olyan szolgáltatást kínált, hogy készpénzt küldött az amerikai postán keresztül Bitcoinért vagy más kriptopénzért cserébe. Ezután a nyomozás több évig tartott. Majd idén februárban a bűnüldöző szervek letartóztattak egy személyt, aki a banda nevében készpénzcsomagokat postázott egy postahivatalból a New York állambeli Westchester megyében – áll a bírósági jegyzőkönyvekben. Ez a személy bizalmas forrássá vált, a dokumentumokban pedig CS-1 néven hívják őt. A letartóztatott abban a reményben dolgozott együtt a nyomozókkal, hogy az ítélethirdetéskor figyelembe veszik az együttműködését.
Egy besúgó segített felszámolni az illegális bitcoin váltót
CS-1 elmondta az ügynököknek, hogy körülbelül 18 hónapja dolgozik a csoportnak. Ez idő alatt az informátor postai úton szerezte be a készpénzt úgy, hogy hetente körülbelül háromszor találkozott az emberekkel. Minden alkalommal 100 000 és 300 000 dollár közötti összegeket kapott. Gyakran ezek az átvételek előre megbeszélt helyszíneken és időpontokban történtek, amelyeket WhatsAppon és Telegramon keresztül beszéltek meg. A résztvevők gyakran használtak egy olyan jelképes rendszert, amelyben előre elküldték egymásnak egy adott bankjegy sorozatszámát. Majd érkezéskor megvillantották azt a bankjegyet, hogy igazolják, a megfelelő személlyel találkoztak. Ez a pénzmosó körökben igencsak elterjedt taktika.
CS-1 beleegyezett, hogy követi ezt a bűnüldözési tervet, hogy segítsen azonosítani a készpénzt átadó személyeket. Februártól szeptemberig CS-1 mintegy 80 ellenőrzött készpénzátvételben vett részt az FBI felügyelete mellett, és ezalatt elképesztő mennyiségű, 15 067 000 dollárt mozgatott meg – áll a bírósági dokumentumokban. Ezek a vásárlások több olyan személyhez elvezettek, akik az FBI állítása szerint kapcsolatban állnak ezzel az illegális készpénz-bitcoin csereügylettel.
A nyomozók a mobiltelefonos helymeghatározási adatok alapján azt is megállapították, hogy „Jay”, az egyik letartóztatott férfi gyakran utazott New Yorkon kívülre, többek között New Jerseybe, Massachusettsbe, Georgiába és Pennsylvaniába. Egy másik két férfi Dél-Karolinába utazott – olvasható a dokumentumokban. Néhány esetben a CS-1 által kapott készpénz olyan jelöléseket tartalmazott, amelyek arra utaltak, hogy az említett államokon belüli különböző regionális bankokból származtak a bankjegyek. Az FBI azt is megfigyelte, hogy a férfiak számos esetben megtették ezeket az utakat, és különböző nagy táskákkal jöttek és mentek a helyek között.
Ezek a letartóztatott személyek megsértették a törvényt, mivel nem bejegyzett vagy engedélyezett pénzátutalási vállalkozásként működtek.