A befektetési bankok bizonytalan jövőre készülnek
A nagy amerikai befektetési bankok is reagáltak a néhány nap alatt kialakuló izraeli-palesztin konfliktusra. Észrevételeikben, közleményeikben óvatosságra és flexibilitásra szólítanak fel, ahogy a Hamász e hónap elején Izrael ellen intézett meglepetésszerű támadása által kirobbantott válság tovább fejlődik. A JPMorgan és a Morgan Stanley elemzőinek megnyilvánulásaiból le lehet szűrni, hogy a Wall Street hogyan értelmezi az eseményeket és a globális piacokra gyakorolt lehetséges hatásokat.
A befektetési bankok bizonytalan jövőre számítanak, de ez nem újdonság
Michael Zezas, a Morgan Stanley egyik vezetője szerint az ügyfelek elég erősen spekulálnak azon, hogy vajon merre és hogyan fog majd eszkalálódni a jelenlegi konfliktus. Azt javasolja mindenkinek, hogy a geopolitikai kockázatokat el kell fogadni. Mert napjainkban a kormányok lépései az ilyen kockázatok növekedése irányába mutatnak. Zezas szerint a várható izraeli katonai csapás ezt a bizonytalanságot fokozza. Felvetve annak lehetőségét, hogy több, nagy gazdasági szereppel bíró ország is bekapcsolódhat a konfliktusba. Zezas három piaci következményét vázolta fel annak a környezetnek, amelyben a bizonytalanság folyamatosan nő, miközben a kormányok saját érdekeik védelme érdekében lépnek fel.
Az egyik következmény a védelmi kiadások növekedése állami és vállalati szinten. De az olajárak árára nehéz csak a közel-keleti konfliktus alapján spekulálni. Hiszen anélkül is lehet árrobbanás, hogy egyébként bármilyen kitermelő országot támadás érne. Madison Faller, a JPMorgan globális befektetési stratégája szerint a piacok már eléggé hozzá vannak szokva a geopolitikai krízisekhez. Így a mostani konfliktus hosszútávú hatásai is limitáltak lesznek. Ő azt javasolja, hogy továbbra is az olyan fundamentumokra fókuszáljanak a befektetők, mint infláció, kamatlábak és vállalati lépések.
A növekvő hozamok ugyanis jól ellensúlyozhatják a globális bizonytalanságot. Az ő tanácsa az volt, hogy a céljainknak megfelelően fektessünk be. Mivel a diverzifikált portfóliók számtalan kihívás ellenére is kifizetődőek voltak. A múlt héten a közel-keleti feszültségek eszkalálódása közepette a részvénypiacok és a kriptovaluták egyaránt visszaestek, míg a nemesfémek, különösen az arany és az ezüst, szárnyaltak. Az arany pénteken több mint 3%-ot ugrott, az ezüst pedig több mint 4%-ot emelkedett az amerikai dollárral szemben. Emellett az olaj a 2023-as év kezdete óta a legjelentősebb heti emelkedést könyvelhette el. Plusz a nagy amerikai védelmi vállalatok részvényei, köztük az L3Harris Technologies, a Lockheed Martin és a Northrop Grumman részvényei a héten erőteljes emelkedést mutattak az árfolyamukban.