Százezer dollárt bukott a bányászcég egy érvénytelen blokk bányászati „kísérlete” miatt

A Marathon Digital Bitcoin bányászati cég megerősítette, hogy egy érvénytelen Bitcoin blokkot bányászott egy „kísérlet” során, amelynek célja a cég működésének optimalizálása volt.

Egy szeptember 27-i X posztban a Marathon azt írta, hogy a cég hash arányának egy kis százalékát használja fel ezekre a kísérletekre. Emellett hangsúlyozták, hogy semmilyen módon nem próbálták megváltoztatni a hálózatot.

Ez a teszt semmiképpen sem volt kísérlet a Bitcoin Core bármilyen módon történő megváltoztatására.” – írta a Marathon, hangsúlyozva, hogy amint észrevették az érvénytelen blokkot, azonnal kijavították a hibát.

A Marathon szerint a hiba, amely a cég belső fejlesztési környezetéből származott, nem kapcsolódott a Marathon Bitcoin termelési pooljához vagy a Bitcoin hálózathoz való csatlakozáshoz, sem a csomópontok futtatásához használt vezető szoftverhez, a Bitcoin Corehoz.

Az incidens a Mempool.space szerint szeptember 26-án 21:42-kor történt UTC, a 809,478-as blokkban.

Biztonságos-e a hálózat?

Az érvénytelen blokkok bányászata kérdéseket vetett fel a közösségen belül a hálózat biztonságával kapcsolatban.

Több Bitcoin fejlesztő, valamint a BitMEX Research, az érvénytelen blokkot egy „tranzakció rendezési problémának” tulajdonította. A mononaut Bitcoin fejlesztő úgy véli, hogy a hiba abból adódott, hogy a tranzakciókat az abszolút díjak emelkedő sorrendjében rendezték újra.

Jameson Lopp, a Casa technológiai vezetője a Blockworksnek elmondta, hogy a Marathon által bányászott hibás blokk nem jelent problémát a hálózat számára. Inkább csak az elmaradt profitról van szó.

Ez nem probléma a hálózat számára. Csak a pénz szempontjából jelent problémát, mert a Marathon több, mint 100 ezer dollárnyi bevételről mondott le.” – mondta Lopp.

Bár a Marathon Digital hatalmas bányászati kapacitásokkal rendelkezik, minden egyes blokk rendkívül értékes. A blokkok értékét tovább fokozza, hogy nyár elején történelmi csúcsokat döntögetett a bányászati nehézség.

Dylan LeClair Bitcoin elemző azt javasolta, hogy a Marathonnak egy teszthálózaton kellett volna elvégeznie ezt a kísérletet, mielőtt a Bitcoin főhálózatán próbálkozik vele.

A Marathon szerint a Bitcoin „pontosan úgy működött, ahogyan azt tervezték

Ez az incidens, bár nem volt szándékos, aláhúzza a Bitcoin hálózat robusztus biztonságát, amely elutasította és kijavította az anomáliát”

Ehhez hasonló azonban nem csak a Marathonnal történt

A BitMex Research 2019 júliusában egy olyan hibás blokkot jelölt meg, amelyet látszólag az AntPool bányászott. Hasonló esetet észleltek 2023 áprilisában az f2pool bevonásával.

Végül több blokklánc kutató szerint a Foundry volt az, aki végül helyesen bányászta ki a 809478-as blokkot.