Újabb felfedezések láttak napvilágot a Föld magjáról
A Föld rejtélyes magja furcsább, mint gondolnánk. A tudósok sem értik, pontosan hogyan működik, ám a közelmúltbeli vizsgálatok azt mutatják, hogy kezdik megfejteni a kemence titkát.
A földmag úgy viselkedik, mint egy hatalmas, szilárd fémből álló gömb. A tudósok megállapítása szerint a földmag foroghat, sőt, egy tanulmány szerint a mag nemrégiben megállhatott, és elkezdhetett a másik irányba mozogni. Pánikra azonban semmi ok, hiszen 1971-ben valószínűleg ugyanez történhetett; ám ennek ellenére a kutatók továbbra is nyomoznak, hiszen „nem akarják, hogy olyan dolog történjen a Föld mélyén, amelyet nem értenek”.
A földmag folyamatosan növekszik
A belső mag sugara minden évben körülbelül egy milliméterrel nő – ezt már jó ideje tudjuk. Egy 2021-es tanulmány szerint azonban a mag oldalirányba növekszik. Ez viszont nem jelenti azt, hogy akár focilabdává is nőhet, de tudósok szerint a mag oldalán megjelenő kristályok átrendeződhetnek a másik oldalra, hogy megőrizhesse gömb alakját. Ez az információ pedig ugyanannyit elárul a mag feletti köpenyről is: valószínű, hogy a köpeny egyik oldala kicsit hűvösebb, mint a másik. A kérdés azonban, hogy mindez megváltoztathatja-e a mágneses mező erősségét.
Óriáshegyek és egy óceáni kéreg lehet alattunk?
A Föld mágneses mezeje Dél-Amerika és Afrika között folyamatosan gyengül, amiért elvileg a mag lehet a hibás. A kontinensek felett található anomália egy olyan terület, ahol a feltételezések szerint valamivel több napsugárzás hatol át. Az emberek még mindig biztonságban vannak a sugárzástól, a műholdak azonban nagyobb károkat szenvednek, amikor áthaladnak ezen a zónán. Az anomália ráadásul az elmúlt 50 év alatt egyre nagyobb lett, és két foltra kezdett szétválni.
A kutatócsoport legújabb tanulmánya szerint az Everestnél ötször magasabb óriáshegyek tarthatják melegen a földmagot. A feltételezések szerint továbbá egy ősi óceáni kéreg átöleli a földmagot, egy múltban lezajlott tektonikus folyamat eredményeként. Ahhoz viszont további mérésekre van szükség, hogy mindez bizonyítható legyen.