Az Europol együttműködést sürget az EU-ban a DeFi-bűncselekmények miatt
Az Europol élesen bírálja a decentralizált pénzügyi (DeFi) szektort, mivel jelentős mértékben részt vesz a különféle bűncselekményekben.
Az Europol aggodalmának adott hangot a decentralizált pénzügyi (DeFi) szektoron belüli növekvő bűnözés miatt. Az Europol, az Európai Unió bűnüldözési együttműködési ügynöksége nemrégiben tette közzé az európai pénzügyi és gazdasági bűnözéssel kapcsolatos fenyegetettségi értékelését.
A jelentés rávilágít az EU-t érintő pénzügyi és gazdasági bűncselekmények összetettségére, mint például a pénzmosás, a korrupció, a csalás, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos bűncselekmények és a pénzhamisítás. A szervezet kihangsúlyozta az együttműködés, az információmegosztás és a köz- és magánszféra közötti partnerségek fontosságát az ilyen bűncselekmények elleni hatékony küzdelemben.
A fintech forradalom, amelyet a technológia pénzügyi szolgáltatásokba való integrálása jellemez, lehetőségeket és kockázatokat rejt magában. A bűnözők gyorsan megtanulták hogyan éljenek vissza ezekkel az újításokkal, különösen a digitális banki és nem banki pénzügyi intézményeken belül.
A blokklánc technológián alapuló decentralizált pénzügyek (DeFi) nagyobb függetlenséget és biztonságot ígérnek. A szabályozás hiánya azonban ezen a téren teret enged a gazdasági bűncselekményeknek, mivel a bűnözők illegális eszközöket tárolnak a DeFi platformokon.
A kriptovaluták is célpontjai a csalási sémáknak és a pénzmosásnak.
Az NFT-k népszerűsége megugrott, de ezen a területen is rengeteg a csaló. Az NFT-k jelentős pénzmosási kockázatot jelentenek, tekintettel a határokon átnyúló kereskedési jellemzőikre.
Az Europol együttműködést sürget az EU-ban
Ezen túlmenően a metaverzum is új lehetőségeket kínál a bűnözők számára. A metaverzumon belül már jelentettek csalási és lopási eseteket, ami azt jelzi, hogy ebben a virtuális környezetben a szervezett bűnözés is megjelent.
2023 januárjában a bűnüldöző hatóságok felszámoltak egy Bitzlato nevű kriptoplatformot, amelyet az uniós szankciók hatálya alá tartozó orosz szervezetekhez kapcsolódó tiltott pénzek tisztára mosásával gyanúsítottak.
Ez a platform lehetővé tette különböző kriptók gyors átváltását orosz rubelre, és a becslések szerint 2,1 milliárd euró értékű eszközről volt szó, amelynek jelentős része bűncselekményekhez kapcsolódott.
A fejlődő pénzügyi és gazdasági bűncselekményekkel szemben az Europol hangsúlyozza, hogy az Európai Unió biztonságának és stabilitásának biztosítása érdekében proaktív intézkedésekre és nemzetközi együttműködésre van szükség.