A NATO a hidegháború óta nem látott méreteket öltő hadgyakorlatra készül

A 2024 elejére tervezett Steadfast Defender NATO hadgyakorlat várhatóan a legnagyobb hadgyakorlat lesz Európában a hidegháború vége óta – írja a Financial Times hétfői jelentése.

Az ukrajnai háború egyre kiszámíthatatlanabbá válik, mivel sem Oroszország, sem a Nyugat nem mutatja a meghátrálás jeleit, „a NATO a hidegháború óta a legnagyobb élő közös gyakorlatra készül jövőre, több mint 40 ezer katonát gyűjtve össze, hogy gyakorolják, hogyan próbálná a szövetség visszaverni az orosz agressziót valamelyik tagja ellen”.

A jelenleg is zajló, kisebb létszámú „Északi partok” hadgyakorlathoz hasonlóan, amelyet a NATO jelenleg a balti vizeken hajt végre, a Steadfast Defender gyakorlat azt fogja szimulálni, hogy a katonai szövetség hogyan reagálna egy feltételezett orosz támadásra.

Az FT idézte a NATO tisztviselőit, akik szerint a tervezett gyakorlatokat kulcsfontosságúnak tekintik annak „demonstrálásában Moszkva felé, hogy a szövetség készen áll a harcra”.

A Steadfast Defender a tervek szerint februárban és márciusban zajlik, és Moszkva valószínűleg provokációnak tekinti majd, mivel a gyakorlatok Németország, Lengyelország és a balti államok különböző helyszínein kerülnek megszervezésre – ez utóbbiak Oroszországgal határosak. A Financial Times jelentése szerint:

„Jövő év tavaszán kezdődik, és várhatóan 500-700 légi harci bevetés, több mint 50 hajó és mintegy 41 ezer katona részvételével zajlik majd – közölték a Nato tisztségviselői. Úgy tervezték, hogy egy Oroszország által vezetett koalícióról mintázott ellenséggel szembeni lehetséges manővereket modellezzenek, amelyet a gyakorlat céljaira Occasusnak neveztek el.”

Döntő fontosságú, hogy a Balti-tenger partvidéke – ahol a NATO egyre több hadgyakorlattal mutatja be katonai erejét – nagyon fontos Oroszország számára, mivel a stratégiai fontosságú Kalinyingrádi exklávéja itt található, két NATO-tagország, Lengyelország és Litvánia közé szorítva. A tavalyi Defender-gyakorlatok voltak az eddigi legnagyobbak, és évről évre fokozatosan bővítik őket.

A Politico egy júliusi jelentésében kifejtette, hogy „a NATO folyamatosan növelte a Balti-tenger ellenőrzését – ami kulcsfontosságú tengeri átjáró az orosz flotta számára, amely Szentpétervár közelében és az erősen militarizált kalinyingrádi exklávéban rendelkezik bázisokkal”.

A kiadvány azt is megjegyezte, hogy „a hidegháború idején csak Dánia és Németország volt a szövetség tagja a Balti-tenger nyugati szélén. Lengyelország 1999-es NATO-csatlakozása és a három balti köztársaság 2004-es csatlakozása a tenger déli partjának nagy részét a szövetség ellenőrzése alá vonta”.

Oroszország időközben nagyszabású hadgyakorlatokkal „válaszolt” ezekre a játékokra a Fekete-tengeren. De veszélyes módon jelenleg a Fekete-tenger nyugati régiója hadiállapotban van, mivel az orosz hadihajók onnan indítanak rakétákat Ukrajna ellen.