A kínai cenzúra ismét lecsapott: 80 fiókot töröltek a Weibon
Kínai Weibo száműzte 80 népszerű kriptovaluta influenszerét.
A Weibo szerint a lépések a helyi szabályozásnak megfelelően történtek, amelyek korlátozzák a spekulációt, a kereskedést és a virtuális eszközök reklámozását. A pekingi székhelyű cég azt mondta, hogy továbbra is figyelemmel kísérik a felhasználók panaszait, és vizsgálatokat kezdeményeznek a spekulatív kriptovaluta kereskedéssel kapcsolatban.
80 db Weibos kriptó fiók tűnt el
A 80 népszerű kriptovaluta influenszer fiókját távolították el Kína egyik legnépszerűbb közösségi médiaalkalmazásából a Weiboról mivel Peking továbbra is szorosan kézben kívánja tartani a kriptovalutákkal kapcsolatos tevékenységeket. Egy-egy profil, több mint 8 millió követővel rendelkezett a tiltás idején.
A Weibo Finance keddi közleménye szerint a kriptovalutákat népszerűsítő Weibo számlák nyolc szabályozást sértettek meg Kínában. Ezek a szabályok olyan területeket érintenek, mint a marketing, az internetbiztonság, a telekommunikáció, a kereskedelem és a pénzügy.
A pekingi székhelyű cég közölte, hogy a helyi törvényeknek megfelelően továbbra is szívesen veszik a felhasználók panaszait, és vizsgálatokat kezdeményeznek minden virtuális valutával kapcsolatos illegális kereskedési tevékenység kapcsán.
A fiókok felfüggesztése a kriptovaluta spekulációkkal szembeni országos szígorítást követi, amit 2022 augusztusában vezettek be. Tavaly a Kínai Kibertér Adminisztráció (CAC) elrendelte 12 000 kriptóval foglalkozó fiók eltávolítását Weibo és a Baidu keresőn is. De töröltek össszesen 51 000, virtuális eszközöket népszerűsítő közösségi média bejegyzést is.
Akkoriban a CAC azt mondta, hogy továbbra is keményen fellép minden olyan illegális értékpapír-tevékenység ellen, amit ezeken a platformokon végeznek, és szigorúan betartja a kapcsolódó szabályokat.
A kriptovalutával kapcsolatos Weibo-fiókok legutóbbi bezárása része a vállalat szélesebb körű online tisztogatásának. Ennek során szerint több mint 140 000 hamis vagy káros információ terjesztésében érintett fiókkal foglalkozott a közösségi média óriás.
Kripto influenszerek a célkeresztben
A kripto influenszerek először 2019-ben számoltak be a közösségi média fiókjaikat célzó hadjáratról. A kínai kormány ekkor kezdett először erőt fitoktatni a virtuális eszközök világában. A Weibo betiltotta már akkor az olyan jelentős szereplők fiókjait, mint a Binance társalapítója, Yi He és a híres kriptovaluta vállalkozó, Justin Sun profilját is törölték.
2021 szeptemberében 10 vezető kínai kormányzati ügynökség közösen illegális pénzügyi tevékenységnek nyilvánította a kriptovalutákkal kapcsolatos tevékenységek széles körét.
Néhány kripto vállalkozás, amely korábban elmenekült a szárazföldről, Hongkongba költözött. A város nemrégiben kampányt indított, hogy virtuális eszköz központtá alakítsa magát. Peking azonban csekély érdeklődést mutatott eddig a kriptovaluta kereskedelem szigorú tilalmának enyhítése iránt. A virtuális eszközökkel kapcsolatos tevékenységek azonban továbbra is léteznek Kínában. Mégha néhányan jogi szürke zónában is működnek.
A közelmúltban egy helyi kínai bíróság azzal érvelt, hogy a kriptovaluta tulajdonként jogilag védett az országban, mivel a kormány politikája a kripto vállalkozásokra összpontosított, és nem állapította meg, hogy minden kriptovaluta vásárlás vagy eladás illegális. Ennek ellenére a kormány továbbra is kitartott a kriptovaluta bányászat visszaszorításában, amely intenzív energiafogyasztással jár.
Az ügyészek a közelmúltban bíróság elé állították a nyílt forráskódú, nyilvános kriptovaluta Filecoin ország egyik legnagyobb bányászát, és négy vezetőt vádoltak meg olyan bűncselekményekkel, mint egy több mint 600 millió jüant (82 millió USD) érintő piramisjáték megszervezése és vezetése.
Eközben egy volt magas rangú tartományi tisztviselőt, akit 2021-ben rúgtak ki kriptovaluta-bányászat támogatása miatt, a múlt héten életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték kenőpénz elfogadása és hatalmával való visszaélés miatt.