100 másodperc alatt éri el Berlint az oroszok új csodafegyvere
Oroszország pénteken bejelentette, hogy „hadrendbe” helyezi a Szarmat nevű interkontinentális ballisztikus rakétáit. A RIA hírügynökség az állami Roszkozmosz űrügynökség vezérigazgatója, Jurij Boriszov alapján közölte: „a Szarmat stratégiai komplexum hadrendbe állt.”
A nukleáris töltőfejek szállítására is alkalmas Szarmat interkontinentális ballisztikusrakéta-rendszert Putyin korábban olyan eszközként emlegette, amely képes „bármely földi célpont” elérésére – és minden jel arra utal, hogy ez a legnagyobb hatótávú rakéta az orosz arzenálban (vagy a világon, ha ez számít).
A nyugati médiában csak „Sátán II”-ként emlegetett Szarmat egy „szupernehéz” osztályú rakéta, amely rövid kezdeti lendületi fázis mellett vethető be, jobb esélyeket biztosítva ezáltal, hogy elkerülje a hagyományos rakétaelhárító rendszereket.
A rendkívül nagy hatótáv lehetővé teszi, hogy több ezer célpontot érhessen el az Egyesült Államokban vagy Európában.
Leírása alapján ez az eddigi legnehezebb rakéta, amellyel az orosz haderő rendelkezik – több mint 200 tonnát nyom –, és szintén nehezebb valamennyi kihívójánál.
Kapcsolódó cikkünk: Az USA szerint Putyin kilőtte a Sátánt míg Biden Ukrajnában volt
Akár 15 nukleáris robbanófej szállítására is képes, legfeljebb 750 kilotonna robbanóerőig. (A Hirosimára ledobott amerikai bomba 15 kilotonnás volt).
Ez elegendő lenne arra, hogy a földdel tegyen egyenlővé egy Franciaország méretű országot. Hiperszonikus rakéták szállítására is képes, amelyekkel szemben a legtöbb rakétavédelem hatástalan.
Több mint egy évtizede fejlesztik
A rakéta fejlesztése hivatalosan 2009 óta zajlik, az elmúlt időben pedig többéves tesztfázisnak vetették alá – voltak azonban olyan repülések is, amelyek sikertelenül zárultak. A Szarmat ezek alapján akár több mint 25.000 kilométeres óránkénti sebességet is képes elérni.
Egy múlt évi sikeres teszt után Putyin elmondta: „az új komplexum a legmagasabb taktikai és műszaki jellemzőkkel rendelkezik, és képes kikerülni az összes modern értelemben vett rakétavédelmi rendszert. Nincs párja a világban, és hosszú ideig nem is lesz.”
„Ez a teljesen egyedi fegyver tovább erősíti a hadseregünk ütőképességét, megbízható módon biztosítja Oroszország védelmét a külső fenyegetésekkel szemben, és elgondolkodtatja azokat, akik az őrjöngő agresszív retorika hevében megpróbálják veszélyeztetni hazánkat” – tette hozzá akkor Putyin.
Kétség nem férhet hozzá, hogy a pénteki bejelentés egy üzenet is volt a nyugati vezetőknek. A lépéssel az orosz-ukrán háborúhoz kapcsolódó nukleáris retorika tovább erősödik – azt követően, hogy Moszkva nemrég bejelentette, taktikai nukleáris fegyvereket helyez el Belarusz területén.
Címlapkép forrása: Orosz védelmi minisztérium/TASZSZ. A leírás szerint a Szarmat rakétáról készült.