A SWIFT a Chainlinken keresztül kapcsolná össze a CBDC-ket
A nemzetközi fizetések lebonyolítását kezelő SWIFT egy olyan jelentést tett közzé augusztus 31-én, amely rámutat, hogy több tucat nagy pénzügyi intézmény és infrastruktúraszolgáltató használja már a Chainlink Cross Chain Interoperability Protocoll orákulumszolgáltatását. Segítségével biztonságosan és skálázhatóan biztosítja a tokenizált eszközök blokkláncok közötti transzfereit.
„Az a tény, hogy a jelenlegi bankrendszerek használatával több száz privát/banki vagy nyilvános/defi-lánc integrálható egyetlen megoldás segítségével, hatalmas előrelépés a teljes globális pénzügyi ágazat számára, hogy jobban elmélyedjen a blokklánciparban” – mondta Sergey Nazarov, a Chainlink társalapítója egy X-bejegyzésben.
Korábban írtuk a témában: A Chainlink és a SWIFT egy közös tokeninfrastruktúrát épít
A pénzügyi szolgáltatói együttműködés azt bizonyítja, hogy a SWIFT képes több hálózat között is belépési pontként működni, kihasználva a meglévő biztonságos pénzügyi szolgáltatói architektúrát – áll a jelentésben. Ez csökkentheti az intézményeket érintő befektetési terheket a tokenizált eszközök fejlesztése tekintetében. A kísérletek ezenfelül a SWIFT szélesebb tervei részét képezi a központi banki digitális valuták (CBDC) és egyéb eszközök összekapcsolása érdekében.
A résztvevő intézmények között olyan vzető pénzügyi szolgáltatók is szerepelnek, mint az ANZ, a BNB Paribas, a BNY Mellon, a Citi, a Clearstrem, a Euroclear, a Lloyds Banking Groups, a SIX Digital Exchange, valamint a The Depository Trust & Clearing Corporation.
A kezdeményezés vállalati absztrakciós rétegként használja a Chainlink technológiáját, így biztosítva a biztonságos kapcsolatot a SWIFT és az Ethereum Sepolia hálózatok között. Az eszköztranszfereket a Chainlink CCIP-je valósítja meg a küldő és fogadó blokkláncok között.
Centralizációs aggodalmak
Miközben a Chainlink CCIP protokollja már bizonyította, hogy potenciálisan képes kapcsolatot teremteni az egyes CBDC-k között, a megoldás továbbra sem teljesen decentralizált. Egyes ágazati szereplők szerint a Chainlink maga sem fektet elég figyelmet a decentralizáció kérdésére.
Évekkel ezelőtt az Ethereum-alapító Vitalik Buterin a Redditen tisztázta, hogy bár örül a Chainlink létezésének, „biztonsági modellje számomra túl centralizált ahhoz, hogy megoldásként szolgáljon az összes orákulumproblémára.”
Chis Blec, a decentralizált technológiák szószólója korábban arra hívta fel a Chainlink figyelmét, hogy protokollja korlátozott kapacitással rendelkezik arra nézve, hogy megvédje felhasználóit a külső szereplőktől érkező fenyegetésekkel szemben. Nemrég arról írt, hogy az oracle-ből származó minden egyes árfolyamadatot négy ismeretlen közül egyetlen személy kezel, aki „bármikor lekapcsolhatja a defi-t, akár egyetlen Ethereum-tranzakcióval is.”