Komoly instabilitásokat mutatott a Tether augusztus során
Bár a stablecoinokat alapvetően arra tervezték, hogy lekövessék egy adott eszköz árát, a piaci turbulenciák során gyakran találják magukat szembe ilyen-olyan nehézségekkel. A Kaiko nem régi jelentése szerint az USDT is hasonló problémákba ütközött augusztus nagy része során, észrevehetően eltérve a mögöttes amerikai dollár árfolyamától.
Az USDT ára bizonyos tényezők hatására néha eltávolodik a mögöttes USA dollártól. Ezt okozhatják a kibocsátó által kiszabott visszaváltási díjak, a csökkent piaci likviditás vagy a kibocsátó által meghatározott minimális visszaváltási küszöb.
Bár az olyan prominens stablecoinok, mint a TUSD, a BUSD, a DAI vagy az USDC szintén mutat hasonló tendenciákat az év során, a szóban forgó jelentés szerint ezek jóval nagyobb stabilitást mutattak.
Az instabilitás miatt nyomás nehezedik a Tetherre
Ebben az évben az USDT legjelentősebb eltérése augusztus 7-én történt, magyar idő szerint reggel 6 órakor. Ekkor az USDT-vel szinte valamennyi kereskedési platformon 2%-kal olcsóbban lehetett kereskedni az 1 dolláros árfolyamhoz képest.
A szétválást megelőzően olyan jelentések láttak napvilágot, amelyek szerint nagyjából 500 millió dollárnyi USDT vár eladásra olyan jelentős tőzsdéken, mint a Binance, a Huobi vagy a Uniswap. A visszavásárlási díjak és a követelmények miatt az USDT-tulajdonosoknak gyakran jobban megéri a nyílt piacon értékesíteni tokenjeiket, ahelyett, hogy a kibocsátótól kérnék vissza annak ellenértékét.
A hirtelen jött likviditás hatására a piac nem volt képes elnyelni az eladási nyomást. Bár az eddigi szétválások az ár tekintetében nem mondhatók katasztrofálisnak, de visszatérő jellegük miatt több probléma is felmerülhet, és potenciálisan akár az eszközbe vetett bizalom csökkenésével is járhat.
Lehetséges megoldásként felmerülhetne, hogy a Tether törölje el a visszavásárlási díjakat és a visszaváltás során felmerülő minimális követelményeket. A jelentések szerint a vállalat második negyedéves nyeresége 850 millió dollár volt, bár azt nem lehet tudni, hogy ennek hány százaléka származott a visszaváltási díjakból, és így azt sem, milyen hatással lenne a kibocsátóra ennek eltörlése.
Mivel a Tether USDT-je a piac vezető stablecoinjának számít, a token körüli problémák a teljes kriptoökoszisztémára is komoly hatással lehetnek. Minden egyes eltolódás vagy a stabilitást illető sebezhetőség negatív piaci folyamatokat indíthat el, befolyásolva ezáltal a kereskedők magabiztosságát és kereskedési dinamikáját.