A svájciak átérzik miért fontos a bitcoin
A Bitcoin Magazine hasábjain Julian Liniger, a Relai elnevezésű BTC-váltó társalapítója és ügyvezetője, és svájci szakértő érdekes betekintést adott saját nézőpontjába, melyben többek között szuverenitásról, a bitcoin szellemiségéről, infláció elleni erejéről és Svájc múltjáról és jelenéről értekezik.
Liniger azzal kezdi, hogy svájci állampolgárként nagyon egyszerű volt megértenie a bitcoin által propagált értékek fontosságát, mint a függetlenséget, a magánélet védelmét, vagy a fejlett pénzügyi intelligencia szükségességét. Svájc 1934 óta biztosítja a banktitkok védelmét, és a világ egyik legfüggetlenebb országa.
A pénzügyi rendszer maga a probléma
A szerző a Raiffeisen Banknál kezdte karrierjét, és a banknál hamar ráeszmélt, hogy a hagyományos pénznek és a bankrendszernek számos hibája van, amelyek inflációhoz és válságokhoz vezetnek. Szerinte felmerül a kérdés, hogy mi értelme a világ legfüggetlenebb és legbiztonságosabb bankrendszerében tárolni a pénzt, ha nem is pusztán a biztonsággal és a függetlenséggel vannak problémák, hanem a pénzügyi rendszer egészével, tehát a biztonságosan tárolt eszköz maga is egy hibás áru…
A bitcoin megoldást kínál erre a problémára: harmadik fél által ellenőrizhetetlen eszköz, melynek nincs központi kibocsátója, legfeljebb 21 millió érhető el belőle, valóban semleges és globális. Olyan digitális aranyként lehet leírni, amely az új pénzügyi rendszer egyik alapjaként tud működni.
A BTC digitális arany, de mindenképpen inkább készpénz, mint bankszámla
Svájc már most is az Európai Unió előtt jár a BTC szabályozásában: míg az EU-s MICA szabályozás az egyénileg kezelt tárcák felett is totális kontrollt akar gyakorolni, addig a svájci FATF szabályozás csak a tőzsdéknek írja elő, hogy azonosítsa az ügyfeleket. Hagyományos pénzügyekre lefordítva olyan ez, mintha az EU minden egyes pénztárcát regisztráltatni akarna, és csak személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával lehetne pénztárcát venni a boltban, míg a svájciak csak a pénzügyi intézmények ügyfeleit kötelezik azonosításra.
Nem ez az egyetlen terület, ahol Svájc ráérzett arra, hogy a bitcoin valójában digitális készpénzként viselkedik, ezért ahogy a készpénz cseréjére sincsenek bizonyos összeghatár alatt előírva extra azonosítási kötelezettségek, úgy ezt a könnyítést napi 1000 CHF értékben a BTC váltásra is alkalmazza a FINMA (a svájci pénzügyi felügyelet). Jelenleg szó van a szabályozás további szigorításáról, de úgy tűnik, hogy a kérdésben nincs társadalmi konszenzus.
A 2022-es évben láthattuk, hogy hova vezet az, ha az emberek tőzsdéken, vagy a saját tárcájukon kívül tárolják a kriptójukat. Milliárdok úsztak el az FTX, a BlockFi és más szolgáltatók csődjei során. A kriptovilágon kívül bankválságok, infláció, és pénzügyi összeomlások csökkentették az emberek vagyonát világszerte, az orosz szankciók keretében pedig olajozott gépezetként foglaltak le vagyontárgyakat magánemberektől. Bár a legtöbbünket nem fenyeget ilyen jellegű vagyonelkobzás, nyilvánvalóvá vált a befektetők számára, hogy a hatalom eszköztára nagyon széles.
Svájc jól jöhet ki a pénzügyi világ turbulenciáiból
Svájc eközben továbbra is független, demokratikus ország, amely a világ egyik leginnovatívabb bitcoin-központja. Az ország két kriptoközpontja Zug (Crypto Valley) és Lugano (Plan ₿), ahol több száz vállalat és több ezer alkalmazott dolgozik a kriptoipar és a BTC innovációján. Zug története sokak számára ismert, Lugano azonban csak az elmúlt időszakban lépett a porondra egyenesen a város polgármesterének bizalmát élvezve. A városban már több 100 kereskedő, étterem és bár fogad el kriptót és hamarosan lehetőség lesz az adókat is befizetni kriptodevizákban.
A világban általános bizalmi válság alakult ki a pénzügyi intézményekkel szemben, de a szerző szerint paradox módon ez lehetőséget teremt Svájcnak, hogy a kriptoiparba is átültesse vezető szerepét. Jelenleg még nagyon sok probléma van kriptós berkeken belül is, például a bonyolult technológiai megoldások, a nem kellően ügyfélközpontú folyamatok, vagy az iparágban gyakran tapasztalható alacsony szolgáltatási színvonal. Hosszú még az út odáig, hogy az átlagemberek könnyedén adjanak-vegyenek BTC-t.
Annak ellenére, hogy a bitcoin egyre inkább ismert és elfogadott eszköz a pénzügyi szektorban, továbbra is egy alulról felfelé építkező mozgalom, amelyet felhasználói, fejlesztői és rajongói közössége hajt. A BTC-hívők elkötelezettek a decentralizáció, a magánélet és a pénzügyi szabadság elvei mellett, és azon dolgoznak, hogy elősegítsék a bitcoin digitális valutaként való használatát és elfogadását. Ebben a fejlődésben Európa is jó pozíciókat harcolhat ki magának, de Svájcnak mind a szellemi, mind a pénzügyi tőke rendelkezésére áll ahhoz, hogy zászlóshajó legyen.