Az IMF szerint így fog kinézni a világgazdaság az év végére
A Nemzetközi Valutalap (IMF) legutóbbi előrejelzése szerint 2023 végére a világgazdaság GDP-je várhatóan 105 billió dollár lesz, ami 5 billió dollárral magasabb, mint az előző évben.
Idén a pénzügyi piacokat az amerikai bankválság, a tartós infláció és a szigorú monetáris feltételek rázták meg. Az események ellenére azonban néhány gazdaság ellenállónak bizonyult, aminek köszönhetően a világgazdaság 2023 végére ismét magára találhat.
Az IMF szerint az Egyesült Államok GDP-je az idei év végére 26,9 billió dollár lesz. Kína stabilan a második helyen áll, az előrejelzések szerint 19,4 billió dolláros GDP-vel. India várhatóan megelőzi majd az Egyesült Királyságot, és 3,7 billió dolláros GDP-vel az ötödik legnagyobb gazdaság lesz.
Az IMF szerint a világ legnagyobb gazdaságai a következők lesznek:
- Afrika: Nigéria (506,6 milliárd dollár)
- Ázsia: Kína (19,4 billió dollár)
- Európa: Németország (4,3 billió dollár)
- Közel-Kelet: Szaúd-Arábia (1,1 billió dollár).
- Észak- és Közép-Amerika: USA (26,9 billió dollár)
- Óceánia: Ausztrália (1,7 billió dollár)
- Dél-Amerika: Brazília (2,1 billió dollár)
Az előrejelzések szerint 22 ország gazdasága vissza fog esni a 2022-es adatokhoz képest. A legnagyobb változás Oroszországban lesz tapasztalható, ahol elviekben 150 milliárd dollárral csökken a gazdaság teljesítménye idén. Hasonló lesz a helyzet Egyiptomban, ahol 88 milliárd, és Kanadában, ahol 50 milliárd dollárral esik vissza a termelés. Egyiptom esete mindez az ország valutájával, az egyiptomi fonttal magyarázható, amelynek értéke az amerikai dollárral szemben 2022 közepe óta mintegy 50%-kal csökkent. Mivel pedig Oroszország és Kanada a világ legnagyobb olajtermelői közé tartozik, az olajár esése rázza meg a két államot.
Ugyan az IMF általában jó GDP-előrejelzéseket készít, nem szabad elfelejteni, hogy ezek az év elején leírt feltételezések, amelyek 2023 végére már nem biztos, hogy igazak lesznek. A JP Morgan például már hatszor módosította a kínai reál GDP 2023-as növekedésére vonatkozó előrejelzését. A jóslatok beigazolódása pedig azon múlik, hogy az országok mennyire tudják korlátozni az inflációt a gazdaság megfojtása nélkül.