Kína tényleg gyarmatosítja Jamaikát?

A kínaiak már a 19. század óta komoly jelenléttel bírnak Jamaikában. A rabszolgák felszabadítása után az ültetvényesek úgy gondolták, hogy az újonnan felszabadítottak nem fognak dolgozni az ültetvényeiken. És a volt rabszolgák hihetetlen ütemben hagyták ott a munkahelyeiket. Ekkor jött a vendégmunkások behozatalának ötlete, ennek a programnak a keretében 1854-től kezdve áramlottak be kínai munkások is a szigetországba. Bár nem rabszolgák voltak, a munkakörülményeik és bérük rendkívül rossz volt, ráadásul a nyelvi problémák miatt csak fokozódott bennük az elidegenedés érzése. A helyi lakosok sem tudtak azonosulni a kínai kultúrával és a kínaiak hitvilágával.

A kínaiak maguknak köszönhetik sikereiket

Viszont ahogy azt napjainkban is látjuk, a kínaiak nagyon gyorsan elkezdtek asszimilálódni, elküldték gyermekeiket az iskolákba, elkezdtek nyelvet tanulni és tagjai lettek a helyi gyülekezeteknek is. Ennek köszönhetően aztán elég gyorsan fontos szereplői is lettek a társadalomnak. Jamaikában is nagyon gyorsan elkezdték leuralni a kiskereskedelmi szektort és konkrétan híresek lettek jó üzleteikről és alacsony áraikról. Ahogy viszont jutottak felfelé, egyre kevésbé voltak elfogadóak elfogadóak a társadalom egyéb rétegei. A 20. század elején Jamaikában komoly támadások érték a kínai boltokat, főleg a fekete populáció részéről. A fehérek nem annyira a fizikai erőszakban vettek részt, inkább elkezdték kirekeszteni a kínaiakat.

Viszont ahogy teltek-múltak az évek, nyilvánvalóvá vált, hogy a kínaiak azért jók annyira az üzletben és azért váltják fel a többi társadalmi réteget a munkahelyen, mert hihetetlen munkabírással és hozzáállással rendelkeznek. A gyermekeik elit iskolákban tanultak, ha volt is pénzük, megmaradtak egyszerűségükben és így tovább. Ahogy pedig Kína is fejlődött az elmúlt évtizedekben, sokan úgy látják, hogy konkrétan gyarmatosítja Jamaikát. És a kínaiakat nem érdeklik a helyi politikai viszonyok, ők csak üzletelni és dolgozni akarnak. Ha pedig a helyiek miatt esetleg vannak felmerülő lehetőségek, a kínaiak azonnal lecsapnak rájuk. Úgyhogy Jamaikában is elmondható, hogy a munkához, üzlethez való hozzáállás változása nélkül a kínai vállalkozások és munkások továbbra is kiszorítják majd a helyieket számtalan szektorból.