A koronavírus okozta összeomlás óta nem volt ilyen túladott a BTC

Egy-egy drasztikus piaci esemény alaposan át tudja rendezni a kriptoeszközök relatív értékeltségi szintjét. Ez történt most a bitcoinnal is, ami 30 ezer dolláros árszinten látványosan szenvedett, és nem tudott feljebb lépni, 26 ezer dollár körül azonban úgy tűnik, hogy 2020 eleje óta nem látott jó értékeltségen forog. Most van itt az ideje a beszállóknak?

A kriptodeviza kereskedés dinamikus világában a Relatív Erősségi Index (RSI) kiváló eszköz a befektetők és a kereskedők számára, hogy felmérjék egy eszköz pillanatnyi potenciálját és lendületét. A múlt heti nagy kriptoarmageddon után a BTC RSI-mutatója olyan mértékben esett, amelyre 2020 márciusa, a COVID-19 okozta összeomlás óta nem volt példa.

Mi az az RSI?

Az RSI, egy elterjedt technikai indikátor, az árváltozások sebességét és mértékét méri. Értékei 0 és 100 között mozognak, 70 felett túlvett állapotot, míg 30 alatt túladott állapotot jeleznek.

A Bitcoin napi RSI-je mostanra a 20-as érték alá esett: ilyen mértékű túladott állapotot utoljára a 2020 márciusi piaci összeomlás idején tapasztalhattunk, amikor a világjárvány félelmet és bizonytalanságot hozott a pénzügyi piacokra. A piaci elemzők és a kriptohívők most fokozottan figyelik az RSI alakulását, mivel ez potenciális fordulópontot jelezhet a bitcoin árfolyamának alakulásában. Az extrém túladott helyzetek történelmi távlatban gyakran az árfolyam jelentős emelkedésének az előfutárai voltak, és most is sokan erre spekulálnak.

Érdemes azonban óvatosan értelmezni ezeket a mutatókat. Bár a túladott RSI szintek jelezhetnek esetleges trendfordulókat, de nem garantálnak semmit. A kriptodeviza piacok ismertek a folyamatos csapkodásukról, és számos makrogazdasági és technológiai tényező befolyásolhatja az ármozgások irányát. A Bitcoin árfolyama jelenleg 26 000 dollár körül áll, ami enyhe csökkenést jelent az elmúlt napokhoz képest, és -11,37%-os veszteséget az előző héthez képest (2021. augusztus 22-i adatok szerint).

Michael van de Poppe elemző egy másik érdekes szempontra is felhívja a figyelmet, ami a BTC dominanciájával kapcsolatos (a BTC dominancia azt mutatja ki, hogy mekkorra a bitcoin piaci részesedése a többi altcoinnal szemben). Poppe meglátása szerint az, hogy a bitcoin dominancia folyamatosan csökken, arra utalhat, hogy kialakulóban lehet egy nagy altcoin rally, amikor az altcoinok teljesítménye túlszárnyalhatja a BTC növekedését.

Poppe elemzése a bitcoin dominancia technikai oldalára összpontosít. Rámutat, hogy a Bitcoin dominancia nemrégiben tesztelte a fontosnak számító 200 hetes mozgóátlagot (MA) és az exponenciális mozgóátlagot (EMA). Ezt követően a dominancia csökkenő pályát vett, ami azt sugallja, hogy a piaci dinamika változóban lehet, és sokan az altcoinokban keresnek befektetési lehetőségeket.

Poppe ugyanakkor egy másik fontos eshetőségre is felhívja a figyelmet elemzésében. Ha a bitcoin visszanyeri a 200 hetes MA és EMA szintet, akkor a felvázolt altcoin rally lehetőségét át kell értékelni, hiszen ez a forgatókönyv valószínűleg a bitcoin dominancia növekedéséhez vezetne, ami potenciálisan visszafoghatja az altok teljesítményét.