Az oroszok csalásnak tartják a digitális rubelt

Minden harmadik orosz „valamiféle csalásnak” tartja az új fizetőeszközt egy felmérés szerint. Már bukásra van ítélve a digitális rubel?

A világ legnagyobb területű országa a legaktívabbak közé tartozik a CBDC-k terén. Az új digitális pénz bankokkal, vállalkozásokkal és fogyasztókkal történő tesztelése még ebben a hónapban elindul. Egy új felmérésből azonban kiderült, hogy minden harmadik megkérdezett szerint az orosz CBDC „valamiféle csalás”, amivel esze ágában sincs foglalkozni.

Különböző okai lehetnek annak, hogy valaki miért nem támogatja az ilyen típusú pénzügyi terméket. A CBDC-ket a központi hatóságok fogják kibocsátani és ellenőrizni, ami azt jelenti, hogy veszélyeztethetik az emberek magánéletét. A Bankinform szerint azonban a digitális rubel iránti bizalmatlansághoz hozzájárulhat a „tudatlanság” és az érdemi információ hiánya is.
Átverés vagy sem, számos ország már elkezdte a CBDC-k vizsgálatát. Japán, Ausztrália, Dél-Korea, az Egyesült Királyság és még sokan mások is bevezettek néhány programot, hogy teszteljék a jegybanki digitális valuta előnyeit és hátrányait.

Jelenleg úgy tűnik, hogy Kína vezeti a versenyt. Az országban már vannak olyan városok, ahol elérhető a digitális jüan és próba jelleggel a közszférában dolgozók is digitális pénzben kaptak fizetést. A népszerűsítésre is figyeltek a hatóságok, például a 2022-es téli olimpiai játékok alatt Pekingben engedélyezték a CBDC-k használatát.

Meddig jutott Oroszország?

Az orosz kormány 2020-ban kezdte feltárni a digitális rubelben rejlő lehetőségeket, a rendszer tesztelését 2022-ben kezdték el. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanását követően az USA és az EU számos szankciót vetett ki. A pénzügyi korlátozások elkerülésének egyik módja a digitális rubel lehet, amit az orosz jegybank nem is titkolt.

Mostanra az ország tisztviselői elszántnak tűnnek, hogy a közeljövőben valóban elstartolhat a CBDC-projekt. Nemrég Vlagyimir Putyin elnök aláírta a digitális rubeltörvényt, amely lehetővé tette, hogy az orosz polgári törvénykönyv a digitális rubelt is felvegye a fizetési módok közé. Ezzel egyidejűleg a központi banknak engedélyezték, hogy bevezesse a terméket a lakosság számára.

„Nagyon reméljük, hogy mind az emberek, mind a vállalkozások számára kényelmesebb és olcsóbb lesz, és elkezdik használni. Ez egy új lehetőség” – jelentette ki Elvira Nabiullina – a bank kormányzója.

A hét elején a pénzintézet bejelentette, hogy teszteléseket tervez a CBDC-vel. Olga Skorobogatova első kormányzóhelyettes elmondta, hogy a művelet 13 bankot és ügyfeleik egy szűk körét fogja bevonni. A tesztelés első szakaszában a digitális tárcákat, a felhasználók közötti utalásokat, a QR kódos vásárlásokat és az automatizált fizetéseket fogják fejleszteni.

„A digitális rubel tömeges forgalomba hozatalát a szakaszos tesztelés eredményei alapján és a digitális rubellel végzett műveletek valamennyi forgatókönyvének sikeres kísérleti tesztelésétől függően tervezzük. Arra számítunk, hogy 2025-től kezdődően a polgárok és a vállalkozások aktívan használhatják majd a nemzeti digitális valutát, természetesen saját kérésükre” – tette hozzá a kormányzó.

A tömeges bevezetésre és elterjedésre minden bizonnyal még sokat kell várni. A jegybank elismerte, hogy a tömeges bevezetés 2027 előtt nincs kilátásban. Az állampolgárok tájékoztatása és felvilágosítása sok időt és energiát vesz igénybe.