Telegram kereskedési botok: lehetőség és veszély
Még mindig túl sok ismeretlen van azzal kapcsolatban, hogy a különböző Telegram kereskedelmi botok hogyan tárolják a privát kulcsokat, állítják a blokklánc biztonsági cégek.
Mennyire biztonságos?
A Telegramon futó kereskedelmi botok, melyek az üzenetküldő alkalmazást egyfajta kriptovaluta-piaci platformmá varázsolták, az elmúlt időszakban kerültek a kriptopénzeket követők fókuszába. A blokklánc biztonsági cégek azonban alaposabb vizsgálatukat sürgetik, mivel felvetődik a kérdés: hogyan kezelik ezek a botok a privát kulcsokat?
Miközben a kriptopiacok lázas növekedésnek indultak és a különböző botok tokenjei magas értékelést kaptak, szakértők is egyre inkább figyelnek a Telegram botokra. A CertiK blokkláncbiztonsági cég szerint például ezek a botok már nem újdonságok a piacon. A fokozódó érdeklődés miatt azonban egyre fontosabbá válik a biztonságuk kérdése. A CoinGecko adatai szerint ezeknek a bot tokeneknek a piaci értéke jelenleg 250 millió dollárt közelít meg, ahol az Unibot áll az élen, a Wagie Bot és a Mizar követi azt.
Mit tudnak a botok?
De mit is csinálnak ezek a botok valójában? Az automatizált programok a Telegram platformján futnak, lehetővé téve a felhasználóknak, hogy üzenetek útján kereskedjenek decentralizált tőzsdéken. A CertiK azonban rámutatott, hogy sok ilyen robot saját kriptotárcát hoz létre a felhasználók számára, és a privát kulcsok kezelésének módja nem mindig világos. Egyes esetekben még a projektek mögött álló fejlesztők is hozzáférhetnek ezekhez a kulcsokhoz, vagy nem ismert módon tárolják azokat.
Bár ezek a platformok nagy volumenű DEX kereskedési lehetőségeket kínálnak, rendkívül magas kockázatúnak és az eszközök közép- és hosszú távú tárolására alkalmatlannak kell tekinteni őket.
– mondta a CertiK.
Az Unibot token a legnagyobb sikerű a botok között, piaci értéke meghaladja a 185 millió dollárt. Az elérhető adatok szerint az Unibot segítségével a felhasználók 230 ezer tranzakció során 155 millió dollár értékben kereskedtek eddig.
Egy augusztus 5-i bejegyzésében a Beosin blokkláncbiztonsági cég is kiemelte a botok használatának biztonsági kockázatait. Azt állította, hogy központosításuk veszélyt jelent a felhasználó privát tárca kulcsaira. Továbbá azt is hozzátették, hogy számos bot nem teszi elérhetővé a kódját nyílt forrásként. Sokan pedig biztonsági ellenőrzést sem végeznek. A cég azt javasolja, hogy a projektek tegyék elérhetővé kódjaikat, ezzel is elősegítve a biztonsági ellenőrzéseket.
A Telegram kereskedési botok tehát nyújtanak lehetőségeket, de a felhasználók számára fontos, hogy tudatosan és éberen kezeljék a biztonsági kockázatokat.