Putyin és Macron nem mehet, de így is 69 vezető lesz jelen az idei BRICS-csúcson

Az 5 nemzet alkotta gazdasági tömb a nagyszámú érdeklődés miatt 69 vezetőt hívott meg a közelgő, valaha volt legnagyobb csúcstalálkozójára, köztük az összes afrikai államfőt és a globális dél fő politikai vezetőit.

A Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika alkotta csoporthoz való csatlakozás iránt több, mint 40 ország jelezte érdeklődését, és 22 ország már be is nyújtotta hivatalos kérelmét. „Soha nem volt még ilyen nagyszámú megkeresésünk” – mondta Dél-Afrika BRICS-kapcsolatokért felelős diplomatája.

69 vezető kapott meghívást a BRICS-csúcstalálkozóra

Az idei BRICS-csúcstalálkozó lesz az eddigi legnagyobb, 69 meghívót küldtek ki eddig. A rendezvény a tervek szerint augusztus 22. és 24. között kerül megrendezésre a Dél-afrikai Johannesburgban.

Számos államfő vette fel a kapcsolatot Cyril Ramaphosa-val, azzal a szándékkal, hogy részt vehessenek a találkozón. A nagy mennyiségű megkeresés miatt Ramaphosa elnök úgy döntött, hogy az egész afrikai kontinenst (54 államfő), valamint a globális dél nagy szerveinek valamennyi politikai vezetőjét is meghívja a csúcstalálkozóra.

Sooklal szerint Ramaphosa elnök ezen döntését a blokk afrikai szerepvállalása vezérelte. Dél-Afrika felismerte annak fontosságát, hogy elnökségét a kontinens fejlődésének elősegítésére használja fel, különös tekintettel a kontinentális szabadkereskedelmi megállapodás előmozdítására – magyarázta.

A nyugati országok, köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország nem kaptak meghívást.

Sooklal hangsúlyozta, hogy a csúcstalálkozón való részvétel iránti érdeklődés a globális vezetők bizalmi elkötelezettségét mutatja a BRICS-blokk iránt. Tisztázta, hogy bár a csoport nem hívott meg nyugati országokat a csúcstalálkozóra, a BRICS-országok a közös kérdések megoldása érdekében együttműködnek a globális közösséggel.

Macron menne, de az oroszok nem engedik

A múlt hónapban Emmanuel Macron francia elnök kifejezte érdeklődését a BRICS csúcstalálkozóján való részvétel iránt, de Oroszország gondoskodott a szándék meghiúsításáról.

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke

“Jeleztük, hogy a házigazda ország azon előjogának tiszteletben tartása mellett, hogy vendégeket hívjon meg, abból kell kiindulni, hogy a BRICS olyan államok szövetsége, amelyek elvi alapon utasítják el az egyoldalú szankciókat, mint külpolitikai feladatok megoldásának módszerét. És ennek figyelembe vételével egyszerűen nyilvánvaló, hogy a kollektív nyugat képviselőinek ottani megjelenése nem helyénvaló”.

Ha Putyin is részt venne, Dél-Afrika köteles lenne őt letartóztatni

Ha már oroszok, fontos megemlíteni, hogy az idei találkozón Vlagyimir Putyin sem fog részt venni. Legalábbis, személyesen nem. „Putyin elnök úgy döntött, hogy videokonferencia formájában vesz részt a BRICS-csúcson” – idézték Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét az orosz hírügynökségek. Az orosz elnököt külügyminisztere, Szergej Lavrov fogja képviselni.

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke

A döntés mögött azonban nyomós ok áll, ugyanis a hágai székhelyű ICC márciusban adott ki elfogatóparancsot az orosz elnök ellen ukrajnai gyermekek Oroszországba hurcolása miatt. Amennyiben Vlagyimir Putyin megjelenik a BRICS-találkozón, ICC-tagságuk miatt a dél-afrikai hatóságok kötelesek lennének letartóztatni az orosz elnököt.

A találkozó egyik fő témája a közös valuta megalkotása

Az egységes valuta kérdése különösen fontos a BRICS-országok számára, tekintettel a szövetség potenciális bővülésére.

A dél-afrikai diplomata a múlt héten azt is elmondta, hogy több mint 40 ország érdeklődik a BRICS-csoporthoz való csatlakozás iránt, és 22 ország már hivatalos kérelmet is benyújtott ennek érdekében. Hozzátette, hogy a csúcstalálkozón folytatott témák között szerepel majd „a helyi valutákkal való kereskedelemben való interakció elmélyítése”. Hangsúlyozta: „Az országok nagyobb rugalmasságot akarnak, és kevésbé akarnak függeni a dollártól”.

Az egységes valuta szükségessége már 20 éve is téma volt

A Brazília és Dél-Afrika közötti közös valutaövezetről szóló tárgyalások már a BRICS megalakulása előtt megkezdődtek. 2003 júniusában India csatlakozott a nagy feltörekvő gazdaságok közötti független gazdasági együttműködésről szóló megbeszélésekhez. A brazil fővárosban tartott háromoldalú találkozón a három ország külügyminiszterei aláírták az országok gazdasági fejlődését elősegítő brazíliai nyilatkozatot. Létrejött az IBSA (India, Brazília, Dél-Afrika) párbeszédfórum, amely 2017-ig aktív maradt, amikor a megbeszélések szinte teljes egészében a BRICS-re helyeződtek át.

Brazília CBDC projektje

A brazil központi bank idén elindított egy kísérleti CBDC projektet, amely a nagykereskedelmi tranzakciókra összpontosít. A digitális reál teljes bevezetése 2024 végére várható. Az ország azt reméli, hogy az új virtuális valuta segít a pénzügyi szolgáltatások hozzáférhetőbbé tételében.