Milyen hatással lenne a BlackRock ETF a Bitcoinra?
Az utóbbi időben a média egyre izgatottabb a BlackRock Bitcoin tőzsdén kereskedett alapját (ETF) illetően, amely egyértelműen jelentős előrelépés lenne a kriptoipar számára. A továbbiakban konkrétabban is megnézzük a helyzetet, és azt, hogy a jóváhagyásnak milyen hatásai lennének a Bitcoinra.
A BlackRock mellett két másik vállalat is beállt a kérelmezők sorába. Az Invesco és WisdomTree nem első alkalommal fordultak az amerikai értékpapír és tőzsdefelügyelethez (SEC) jóváhagyásért Bitcoin ETF indításának ügyében. Láthatjuk, hogy egyre több intézménye befektető szeretne belépni a kriptopiacra, ami kedvező hatással lehet az egész iparágra. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a SEC, amely nemrégiben a Coinbase és a Binance kriptotőzsdékkel szembeni keménykezű üldözése miatt került a címlapokra, jóváhagyja-e ezeket a kérelmeket, utat biztosítva a kriptovaluták további elfogadottsága felé.
A BlackRock potenciális spot BTC ETF-e egyedi lehetőség lenne a tömeges elterjedés felé. Szakértők szerint a vállalat rendelkezik az eddigi legbiztatóbb esélyekkel a jóváhagyásra. Nemcsak a cég presztízse miatt, hanem egy javasolt felügyeleti megosztására vonatkozó megállapodásnak köszönhetően is, amely a SEC szemében kulcsfontosságúnak lehet az elbírálásnál.
A bányászatra gyakorolt hatása
Az intézményi befektetők növekedési lehetőségek utáni vadászata sehol sem olyan nagy, mint a Bitcoin alapvető infrastruktúrájában, a bányászatban. A szegmensben egyre több vállalat köt üzleteket terjeszkedés céljából. A BlackRock lépése nem csupán a Bitcoinba, hanem a világ legbiztonságosabb számítástechnikai hálózatába való befektetés is egyben. Ennek tudatában nézzük meg, hogy mit hozna egy Bitcoin ETF az iparág számára.
Először is azt jelentené, hogy minden intézményi vagyonkezelő, aki ilyen ETF-fel rendelkezik, egyfajta letétkezelő lenne. Így ki kellene építeniük saját letétkezelési infrastruktúrájukat, amely jelentős fejlődést hozna az iparágnak. Továbbá a tömeges elfogadás a jobb hozzáférhetőség miatt, a 2024-es feleződéssel együtt, erős indikátora lenne egy olyan ciklusnak, amelyben az árak elszabadulhatnak, aminek következtében jelentős források kerülnének az ágazatba.
Végezetül pedig az intézményi befektetőknek érdekükben állna a meglévő blokklánc-infrastruktúra fenntartása, finanszírozása és fejlesztése. Ez jelenleg is zajlik, többek között a közmű- és az energiaszolgáltatók részéről, akik hasznot húznak a bányászok tehermentesítéséből, és egy spot Bitcoin ETF nagy valószínűséggel tovább fokozná az ágazatba való befektetéseket.