Már a katonai támadásokhoz is mesterséges intelligencián alapuló rendszert használnak
Miközben Iránnal szemben egyre nő a feszültség, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) mesterséges intelligenciát használnak a támadások megszervezésére, a légicsapások célpontjainak kiválasztására és a logisztika kezelésére a háborús időkben.
A jelentés szerint az izraeli hadsereg tisztviselői megerősítették, hogy a hadsereg egy mesterséges intelligencia alapú rendszert használ. Ez a rendszer állítólag hatalmas mennyiségű adatot elemez, hogy segítsen a légicsapások célpontjainak kiválasztásában. Emellett a Fire Factory, egy másik AI-modell, gyorsan összeállítja a későbbi támadásokat a lőszerterhelés kiszámításával, a célpontok rangsorolásával és kijelölésével, valamint a hadsereg által jóváhagyott adatok alapján megtervezi a támadások ütemtervét.
Képernyőfotó a Fire Factory szoftverről (forrás: Bloomberg)
Annak ellenére, hogy a kiválasztott célpontokat és a légitámadási tervek javaslatát emberek hagyják jóvá, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) egyik tisztviselője megerősítette, hogy az ezekben a rendszerekben használt technológia felett nem áll nemzetközi vagy állami szintű szabályozás.
A támogatók azzal érvelnek, hogy a fejlett algoritmusok képesek felülmúlni az emberi képességeket, és ezzel segítenek az áldozatok minimalizálásában. A kritikusok azonban óva intenek az autonóm rendszerekre való hagyatkozással járó potenciális veszélyektől, kiemelve a lehetséges halálos következményeket.
Bár a mesterséges intelligencia IDF általi műveleti felhasználásának részletei titkosak, néhány katonai tisztviselő megerősítette, hogy az IDF már szerzett harctéri tapasztalatokat ezekkel a vitatott rendszerekkel a Gázai övezetben zajló időszakos eszkalációk során. A térségben gyakran tapasztalhatók izraeli légicsapások válaszul a rakétatámadásokra.
Simona R. Soare, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének munkatársa megjegyezte, hogy a mesterséges intelligencia-alapú technológiák helyes használata jelentős hatékonysági és eredményességi előnyöket kínálhat, és a technológiai paraméterek megfelelő működése esetén nagy pontosságot lehet velük elérni.
Az AI legnagyobb előnyei
A mesterséges intelligencia elterjedése óta hétköznapivá váltak az olyan viták, hogy most akkor az AI veszélyes-e vagy sem, elveszi-e az emberek munkáját, vagy pont, hogy segíti azt, stb. Valójában ez mind igaz lehet, minden attól függ, hogy mi emberek, hogyan és mire használjuk fel ezt az új technológiát. Az AI-alapú rendszerek használata különböző területeken már nem számít ritkaságnak, sőt, a főbb iparágak számára amellett, hogy hatalmas segítséget nyújt, nélkülözhetetlen is a mesterséges intelligencia alkalmazása a legjobb eredmények elérése érdekében. Az egyik legelterjedtebb alkalmazás az automatizálás, ahol az AI-technológiák racionalizálják az ismétlődő feladatokat, növelve az általános hatékonyságot és termelékenységet. Emellett az AI-algoritmusok lehetővé teszik a nagy léptékű adatelemzést, a minták azonosítását és a megalapozott döntéshozatalhoz elengedhetetlenül fontos, értékes betekintést nyújtanak.