Már színek segítségével is megvédheted privát kulcsaidat
A kriptotulajdonosok egyik nagy kihívása az, hogy meg tudják védeni privát kulcsaikat a csalóktól és hackerektől. Nemrégiben erre a problémára született egy megoldás, amivel a bitcoin tulajdonosoknak nem kell többé szavakat vagy alfanumerikus karaktereket tartalmazó privát kulcsokat használniuk. Ezentúl színek segítségével is megvédhetik kriptójukat a csalóktól.
A Bitcoin fejlesztő, Entero Positivo nemrégiben létrehozott egy nyílt forráskódú eszközt, amely a mnemonic kifejezést (a tárcához való hozzáférést biztosító titkos szóláncot) különböző színekké alakítja át, és vissza. A BIP39Colors nevet viselő módszerhez a fejlesztő útmutatást is adott arra vonatkozóan, hogy a felhasználók egy számológép segítségével hogyan dekódolhatják vissza a BIP39 színeit a mnemonic kifejezésükre.
„Ezzel a módszerrel a 12 szavas mondatot 8 színre (vagy a 24 szavas mondatot 16 színre) alakíthatod át. Ezután akár vissza is kreálhatod a színeket az eredeti seededre.” – magyarázta Positivo.
BIP39 Colors translates a BIP39 mnemonic to colors and viceversa.
Check out the tool :https://t.co/IGrq8LlCXu
– It obfuscates your mnemonic phrase
– You can save each color independently without any order (at home, in css files, png images, …)
– Color codes are… pic.twitter.com/Td2sm3igVt— Entero Positivo (@EnteroPositivo) June 25, 2023
A BIP39 egy szabvány a saját seed phrase, azaz egy 12-24 szóból álló rendezett halmaz létrehozására, amely tartalmazza a privát kulcs létrehozásához szükséges információkat. A mnemonic kifejezések szabványosítása azt a célt szolgálta, hogy a felhasználók könnyebben visszaszerezhessék kriptójukat, amennyiben elvesztették tárcájukat.
Nagyobb biztonság
A legtöbb tárcaszolgáltató manapság arra ösztönzi felhasználóit, hogy a szavakat egy papírlapra írják fel biztonsági másolatként eszközeik elérése érdekében. Azonban Positivo szerint egy ilyen papírlapnak a tárolása nagyon nyilvánvaló a hackerek vagy tolvajok számára, akik könnyedén rábukkanhatnak arra. A színek ezzel szemben mindenütt ott vannak a környezetünkben, így a rosszakarók számára észrevétlenek tudnak maradni.
„Egy 12 szót tartalmazó papírlap gyanúsabb, mint egy olyan színpaletta, amelyen például az ‘új otthonom falszínei’ felirat szerepel, vagy akármi más.” – mondta.
Az eszköz a generált színeket színkóddal fejezi ki, amely gyakorlatilag bármilyen színt a vörös, a kék és a zöld kombinációjaként ábrázol. Ezek a színek több fájlformátumban is tárolhatóak, mint például HTML, CSS vagy akár PNG-ként is.
I need to enter my seed phrase there?
— urindanger (@nandrolon) June 26, 2023
A szóalapú rendszerrel ellentétben nem kell emlékeznünk a színek sorrendjére ahhoz, hogy visszanyerjük a seedünket. Ami viszont számít az az, hogy minden színnek jelen kell lennie, különben pórul járunk.