A Bitfury új rendszeréről: A Nagy Testvér ezután Crystal néven fut
A Bitfury megkönnyítené a bűnüldöző szerveknek és a pénzintézeteknek, hogy könnyebben nyomon kövessék a blokkláncon folyó tranzakciókat és a pénzmozgásokat. A vállalat erre a célra egy külön átfogó megoldást fejlesztett, amelyet egyenlőre kiválasztott egyének és intézmények tesztelnek.
Bitfury is live from London at the 4th annual AML, Financial Crime & Sanctions Forum! We are presenting our analytics solutions, Crystal, to EU leaders and investigators. pic.twitter.com/gVrHK6wWWA
— The Bitfury Group (@BitfuryGroup) January 30, 2018
A Crystal névre keresztelt eszközhalmaz képessé teszi a felhasználókat, hogy mindenre kiterjedő képet kapjanak a gyanús tranzakciókban részt vevő felekről és az eszközök útját is sokkal könnyebben feltérképezhetik. Ezen felül a sajtóközlemény megemlít egy kockázatértékelő rendszert, amely automatikusan megjelöli a veszélyesnek tűnő tranzakciókat.
Valerij Vavilov a Bitfury csoport vezérigazgatója szerint a szoftvercsomag kritikus lépés annak érdekében, hogy a bitcoin és más nyilvános blokklánc jövője biztosított legyen.
A blokklánc és kriptopénzek óriási előrelépést jelent a peer-to-peer tranzakciók terén, de könnyen felhasználhatók törvénybe ütköző célok finanszírozására, folytatja a sajtóközlemény.
A Bitfury Crystal technológia egyik fő célja, hogy az álnéven indított tranzakciókat összekösse a felhasználók vagy intézetek igazi, a való világban használt nevével, illetve mindezen adatokat a bizonyítási eljárásban is fel lehessen használni.
A rendszer fő részei
Eszköztár
Az automatizált eszközök nem csak a blokkláncokat követik, hanem csatlakoznak a szélesebb netre, fórumokra jelentkezhetnek be, illetve más weboldalakra, amelyeket a blokkláncot használók gyakran látogatnak.
Böngésző
Könnyű kezelhetőséget ígér, továbbá azt, hogy majd gyorsan vizualizálni és azonosítani lehet a gyanús tranzakciókat. A követést is lehetővé teszi a váltókig, ahol a szereplőknek már egy, a való világban is elismert nevet és adatokat kell megadniuk, ha fiatra szeretnének váltani.
Kockázatértékelés
A csomópontok jelenlegi és múltbeni tevékenységét vizsgálva (köthetőek –e illegális tevékenységeket végző entitásokhoz) eldönti a kockázati értéket, majd azt könnyen érthető formában prezentálja.
Interoperabilitás
A Crystal a manapság már megszokott REST API kapcsolódási pontokon keresztül lehetővé teszi, hogy az adatokat exportálják, frissítsék.
Ez a projekt nem teljesen meglepő, sőt voltak, vannak hasonló próbálkozások.
Több kérdés vetődik fel:
Milyen alapon, ki engedélyezi a vizsgálódást magánszemélyek üzleti ügyeiben ?
Tyúk vagy tojás? Megalapozott gyanú nélkül kezdhetnek-e vizsgálódni bírói engedély nélkül?
Ki és hogyan gondoskodik arról, hogy a felügyeleti lánc nem sérül, nem változtatják meg a bizonyítékokat, hiszen a REST erre is elméletben lehetőséget ad?
Teljes automatizáció (Végül is abból még soha semmi gond nem adódott, ha örjöngő botok flaggelik a különböző tartalmakat –Youtube 😉 )
Végül pedig a kriptopiac volatilitása miatt nehezen elképzelhető, hogy Al Capone vesz magának egy mordályt, másnap pedig ugyanabból a mordályból már csak a fele, negyede van meg. Nézzük viszont a jó oldalát, ha Capone kivár, akkor már ‘kihodlizhat’ egy ágyút is.
A tanúság az, hogy a Nagy Testvér érdeklődik, és nincs gondja a szürke megoldásokkal sem. Az eszközök is rendelkezésre állnak arra, hogy nagy volumennel dolgozzanak, minimális személyzettel.
És itt jő a költői kérdésünk: Mikor lesz a megfigyelési botrányoknak vége?