Ez a 9 város diktálta a tempót a kriptogazdaságban 2024-ben

A kriptovaluták egyre szorosabban integrálódnak a globális pénzügyi ökoszisztémába, miközben a világ számos nagyvárosa verseng azért, hogy a blokklánc-innováció és a kriptoelfogadás központjává váljon.

Az iparág tavaly jelentős előrelépést tett, a szabályozási környezet tisztulásától a virágzó startup-kultúráig. A Decrypt összeállítása szerint ez a kilenc város volt a legmeghatározóbb a kriptovaluták fejlődésében 2024-ben.

1. Berlin, Németország

Németország 2024-ben egyértelművé tette a stakingre és kölcsönzésre vonatkozó adószabályokat, csökkentve ezzel a bizonytalanságot a lakossági és intézményi befektetők számára. A város közösségi szelleme és olyan események, mint a Berlin Blockchain Week, folyamatosan vonzzák a fejlesztőket és vállalkozókat.

„Berlin egyre inkább Európa első számú kriptoközpontjává válik 2025-re” – mondta Hannes Graah, a Zeal digitális pénztárca alapítója a Decryptnek. „A város mélyen gyökerező kriptokultúrája és élénk fejlesztői közössége segíti a blokklánc mindennapi életbe történő beépülését.”

A kriptóhoz kapcsolódó nyereségek adózása a szokásos jövedelemadó-kulcs szerint történik, amely elérheti a 45%-ot, plusz 5,5%-os szolidaritási adót. Azonban ha valaki legalább egy évig tartja a kriptoeszközeit, akkor a nyeresége adómentes. A világ egyik legaktívabb fejlesztői közösségével Berlin jelentős szerepet játszik az új blokklánc-alapú technológiák tesztelésében és elterjedésében.

2. Szingapúr

Szingapúr Monetáris Hatósága (MAS) 2024-ben kibővítette szabályozási tesztkörnyezetét, új lehetőségeket teremtve a fintech startupok számára a tokenizált eszközök, a decentralizált pénzügyek (DeFi) és más blokkláncalapú megoldások fejlesztésére.

Ebben az évben a MAS egyszerűsítette az engedélyezési folyamatokat és világosabb iránymutatásokat vezetett be a digitális fizetési tokenek szolgáltatóinak, csökkentve ezzel a vállalatok piacra lépési akadályait. Szingapúr továbbra is kulcsszerepet játszik az ázsiai és nyugati piacok közötti kapuként.

„Szingapúr kis előnyben marad, köszönhetően megalapozott pénzügyi hírnevének és szabályozási kereteinek” – mondta Danny Chong, a Tranchess társalapítója. A város fejlett infrastruktúrája, valamint a kormány által támogatott innovációs projektek tovább erősítik pozícióját a régió vezető fintech-központjaként.

3. Dubaj, Egyesült Arab Emírségek

Dubaj Virtuális Eszközök Szabályozó Hatósága (VARA) 2024-ben átfogó irányelveket vezetett be, tovább erősítve a város pozícióját a kriptovaluták világában. Az olyan kezdeményezések, mint a DMCC Crypto Center és az adómentes gazdasági környezet, továbbra is vonzzák a globális tőzsdéket és kockázati tőkebefektetéseket.

„A leegyszerűsített engedélyezési folyamatok és a nagy presztízsű eseményekbe való befektetések, például a Token2049, tovább erősítik Dubaj és Abu-Dzabi helyzetét az intézményi befektetők számára” – nyilatkozta Brandon Truong, a Layer-1 blockchain ZetaChain társalapítója. A városban működő szabályozási rendszer a digitális eszközök integrációját is megkönnyíti, ezzel lehetőséget adva a nagyvállalatoknak és startupoknak az innovációra.

Októberben a Vara átfogó keretrendszert vezetett be, amely a marketingre, a fogyasztóvédelemre, a tiltott tevékenységekre és a virtuális eszközök nemzetközi megfelelésére vonatkozik, kiegészítve a nemrégiben bevezetett keretrendszert. Ez segített a külső kriptofilmes cégek bevonásában.

4. Tokió, Japán

Japán 2024-ben tovább erősítette egyensúlyát az innováció és a fogyasztóvédelem között. Az ország pénzügyi felügyelete eltörölte a vállalati kriptobefektetésekre vonatkozó adót, ezzel ösztönözve az intézményi befektetéseket és barátságosabb környezetet teremtve a blokklánc-vállalkozások számára.

Tokió továbbra is meghatározó szereplője a blokklánc-játékiparnak és az NFT-k világának, amit fejlett infrastruktúrája és egyértelmű szabályozása is támogat.

5. Sydney, Ausztrália

Miközben Ausztráliában a szabályozás lassan fejlődik – és még akkor is, ha Michele Bullock, a jegybank kormányzója továbbra is fenntartásokkal kezeli az iparágat –, Sydney egy élénk és aktív kriptoközösség otthona maradt.

A 2024-es Aus Crypto Con, amelyet az International Conference Centerben tartottak, bemutatta az ország és a szomszédos régiók legújabb kriptoinnovációit, valamint felvonultatta a korábban sikeres projektek képviselőit is. Az esemény egyre nagyobb nemzetközi figyelmet kap, ami mutatja Sydney szerepének növekedését a kriptoszektorban.

Az Ausztrál Értékpapír- és Befektetési Bizottság (ASIC) jelenleg vizsgálja a kriptovaluták pénzügyi termékként való szabályozásának lehetőségét, amely az ország első átfogó kriptoszabályozása lehet. Ha elfogadják, ez lenne az első átfogó jogi iránymutatás, amely kifejezetten az ausztrál kriptoszektor működésére vonatkozna.

6. San Francisco, Egyesült Államok

A San Franciscó-i Szilícium-völgy a kihívásokkal teli amerikai szabályozási környezet ellenére továbbra is támogatja az innovatív és bomlasztó kriptoprojekteket.

2024-ben jelentősen megnőtt a Web3 startupok kockázati finanszírozása, különösen a decentralizált közösségi platformok esetében. Kiemelkedő példa erre a Bluesky Social, egy decentralizált közösségi média vállalat, amely októberben 15 millió dolláros A sorozatú befektetést biztosított felhasználói bázisának bővítésére és előfizetési modellek fejlesztésére.

Ez a befektetés tükrözi a decentralizált hálózatokkal kapcsolatos megújult optimizmust. A kockázati tőkebefektetők egyre inkább támogatják az olyan projekteket, amelyek elősegítik a felhasználói autonómiát és az adatvédelmet.

7. Miami, Egyesült Államok

Miami továbbra is a kriptovállalkozók egyik legdinamikusabb központja. 2024 májusában a Miami Egyetem adott otthont a második éves Business of Blockchain Technology konferenciának, amely platformot biztosított akadémikusok, szakemberek és politikai döntéshozók számára a blokklánc-kutatás és -gyakorlatok megvitatására.

Bár Francis Suarez polgármester hosszú ideje a blokklánc-innováció egyik legismertebb támogatója, tavaly nem jelentek meg széles körben a blokklánc-oktatás kiszélesítését célzó jelentős új kezdeményezések. Ennek ellenére a város számos rangos eseménynek adott otthont, például a WAGMI Miami nagyszabású Web3 és blokklánc-konferenciának, amely több ezer résztvevőt vonzott. Emellett az éves Art Basel kongresszus ismét kriptoművészek és alkotók sokaságát hozta el a városba. Ezek az események tovább erősítették Miami státuszát mint befolyásos kriptoközpont.

8. New York City, Egyesült Államok

New York City 2024-ben tovább erősítette blokklánc-központként betöltött szerepét az iparági szabályozások szigorításával és a technológiai fejlesztésekkel. A New York Állami Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériuma (NYDFS) szigorúbb követelményeket vezetett be a kriptovállalatok számára, többek között az érmék listázásának új irányelveit és a fogyasztóvédelem erősítése érdekében módosított ügyfélszolgálati szabályokat.

Novemberben a Circle, az USDC stabilcoin kibocsátója bejelentette, hogy a tervezett tőzsdei bevezetése előtt New Yorkba költözik. A város azon egyensúlyozása, amely egyszerre biztosítja a szabályozási felügyeletet és támogatja a blokklánc-innovációt, tovább növeli vonzerejét, különösen a Wall Street cégei körében. Olyan nagy szereplők, mint a BlackRock, egyre aktívabbak a digitális eszközök piacán, ami New York helyzetét még inkább megerősíti.

9. Hongkong

Hongkong fokozza erőfeszítéseit, hogy vezető kripto- és vagyonkezelési központtá váljon, többek között a kriptopénz-befektetések nyereségére vonatkozó adómentességi javaslattal. A Pénzügyi Szolgáltatások és Pénzügyi Hivatal javasolta a tőkenyereség adómentességének kiterjesztését a kriptovalutákra, a tengerentúli ingatlanokra és a szén-dioxid-kreditekre, különösen a kifinomult befektetők és magánalapok számára.

A város emellett szigorítja a stabilcoinokra vonatkozó szabályozást, előírva a kibocsátók számára, hogy helyben tartsanak tartalékokat és fizikai jelenlétet hozzanak létre. Ezek az intézkedések, a családi irodáknak nyújtott meglévő adókedvezményekkel együtt, az intézményi tőke vonzását és a blokklánc-innováció előmozdítását célozzák. Hongkong így egyre inkább globális szereplőként pozicionálja magát a digitális eszközök piacán. San Francisco továbbra is a technológiai újítások központja, és a Szilícium-völgy támogatásával számos innovatív Web3 projekt indult el 2024-ben.

2024-ben a decentralizált közösségi platformok finanszírozása kiemelkedő növekedést mutatott. Például a Bluesky Social, egy decentralizált közösségi médiacég, októberben 15 millió dolláros befektetést kapott.