7 zseniális módszer a bitcoin bányászatára
Habár a bitcoin bányászat a legtöbb ember számára csupán egy pénzkeresési lehetőség, az emberek kreativitása bitcoin bányászat módszereit se kíméli. Íme néhány nem hétköznapi példa a bitcoin bányászatra.
1. Bányászat földgázzal
A bitcoin bányászat környezeti hatásairól már rengeteg negatív kritika íródott a mainstream médiában, óriási áramigénye miatt. Azonban egy bányászfarmot sokféleképpen lehet működtetni. Az Upstream Data pontosan ezzel a kérdéssel foglalkozik. A 2017-ben alapított vállalat az olajkitermeléskor felszabadult földgáz felhasználásával biztosítja a bitcoin bányászathoz szükséges energiát. Az Upstream Data szállítókonténerekbe épített bitcoin bányászati adatközpontokat forgalmaz olyan vállalatok számára, ahol a földgáz melléktermékként jelenik meg. Az olajkitermelő cégek ezáltal a felszabadult földgáz egyszerű elégetése helyett plusz bevételhez juthatnak a bitcoin bányászatnak köszönhetően.
2. Bitcoin bányászat űrhajókat irányító számítógéppel
Az Apollo Guidance Computer-t (AGC) az 1960-as években fejlesztették ki, melynek feladata az Apollo program űrhajóinak vezérlése volt. Habár a célnak remekül megfelelt, ma már nem sok mindenre használható a 15 bites számítógép. Valaki azonban úgy gondolta érdekes lenne bitcoin bányászattal kísérletezni az 50 éves számítógépen. A kísérlet sikeresnek bizonyult, azonban az ötletgazda véleménye szerint „a számítógép annyira lassú, hogy az univerzum korának 1 millió szorosára lenne szükség egy bitcoin blokk kibányászásához”. Ennél még egy Nintendo Switch-el is eredményesebben tudunk bányászni!
3. Jó öreg papír és ceruza
A fenti módszer megalkotója azonban nem csak az AGC-vel próbálkozott. Ken Shirriff matematika példák megoldásával is megpróbált bitcoint bányászni. Ráadásul sikeresen! Nézzük, hogy teljesített az Apollo Guidance Computer-nél is ősibb technológia. A jó öreg papír és ceruzás módszer hashrátája 0.67 hash/nap. Összehasonlításképp, az AGC 10.3 hash/szekundumos sebességgel dolgozott. Azt hiszem jobb, ha a gépekre bízzuk a számolást.
4. Bitcoin bányászat nukleáris reaktorral
A bitcoin bányászat, az első módszerhez hasonlóan, hasznosítani tudná a nukleáris reaktorok által termelt többlet energiát. A módszer jótékony hatásainak megértéséhez annyit kell tudnunk, hogy a nukleáris reaktorok a fő fogyasztói periódusokon kívül többletenergiát termelnek. Egy nukleáris reaktor akkor a leggazdaságosabb és legbiztonságosabb, amikor teljes kapacitással működik. Ez azonban éjszakánként nem indokolt, hiszen a fogyasztás jóval kevesebb, mint nap közben. Ilyenkor csökkenteni kell a reaktor teljesítményét, ami kevésbé gazdaságos. Egy bitcoin bányászfarm segítségével a reaktor folyamatosan működhetne teljes kapacitással, így nem veszne kárba a reaktor által előállított többlet.
5. Már mecsetekben is megy a bitcoin bányászat
Hogy miért is jó ötlet mecsetben felállítani egy bitcoin bányászfarmot? A válasz egyszerű: ingyen villany. Iránban egyre többen kezdik kihasználni a mecsetek által kapott ingyen áramot. Egy twitterező bejegyzése szerint az egyik mecsetben már közel 100 bányász üzemel, melyek 260 000 dolláros profitot generálnak a mecsetnek és a bányásznak. Azonban nem csak Iránban használják az ország által támogatott imádkozóhelyek olcsó elektromosságát. Egy orosz templom is bányászatba fogott, kihasználva a templomokra vonatkozó alacsonyabb tarifákat. Az eset azonban bíróság elé került, ahol a bíró az áramszolgáltatónak adott igazat a standard tarifa követelését illetően. Túl szép volt, hogy igaz legyen.
6. Bitcoin meghajtású üvegház
Azzal legtöbben tisztában vannak, hogy a bitcoin bányászat jelentős hőtermeléssel jár. Egy kreatív paradicsomtermesztő pedig úgy gondolta, hogy akár hasznára is válhat a bányászok által generált hő. Az ötlet megalkotója, Kamil Brejcha, „cryptomatoes” vagyis kriptoparadicsom becenévvel rukkolt bitcoin bányászok által érlelt paradicsomjai számára. Az eredményt a következő Twitter bejegyzés remekül példázza:
7. Bitcoin bányászat az otthonod melege végett
A legkézenfekvőbb felhasználása bitcoin bányászat által termelt hőnek talán nem más, mint az otthon melegének biztosítása. Ez persze hidegebb vidékeken egyértelműen remek ötletnek számít, azonban a hivatalos fűtésszezon hazánkban is 5-6 hónapig tart, tehát nem árt fontolóra venni az ötletet. Persze csak akkor, ha egyébként is bányászatba fektetünk. Miért is ne fűthetnénk otthonunkat bitcoin bányászok segítségével?