Újabb Telegram-csapás: 7 órára leállt a TON blokklánca

Úgy tűnik, hogy az alapító Pavel Durov letartóztatásával kialakult kritikus időszakban a Telegramra nagyon rájár a rúd. A Telegram Open Network (TON) hálózata komoly kimaradással volt énytelen szembesülni nemrégiben. Hét órán keresztül nem készültek új blokkok, ami lehetőséges sebezhetőségekre és gyengeségekre mutatott rá. A Tonscan adatai szerint az utolsó blokkgenerálás augusztus 7-én éjfél környékén történt. Normál körülmények között a TON-hoz hasonló blokkláncok folyamatosan futnak. A blokkok előállításának megszakadása tranzakciós késésekhez és megnövekedett biztonsági kockázatokhoz vezethet. Szerencsére ritkák az ilyen kimaradások, de mivel vannak, rávilágíthatnak a nagy hálózati terhelés nem megfelelő kezelésére is.

A TON leállásának okai

Úgy tűnik, hogy a mostani leállást a DOGS nevű mémcoin közelmúltban történt bevezetése váltotta ki. A coinnal augusztus 26-án kezdték meg a kereskedést a nagyobb kriptotőzsdéken. Ennek eredményeként megugrott a forgalom is, ahogy a DOGS airdrop tulajdonosok tokenjeikkel nekiláttak tranzakciókat végrehajtani. A TON alapítvány egyik tagja szerint a hirtelen megugrott forgalom terhelte túl a hálózatot. A helyreállításhoz az alapítvány a validátorokat egy megadott időpontban történő teljes újraindításra kérte. A 7 órás kimaradás során a főbb kriptotőzsdék, mint például a ByBit és a Binance, szüneteltették a TON coinhoz kapcsolódó be- és kifizetéseket. Ez a lépés elővigyázatossági intézkedés volt a felhasználók tranzakcióinak és pénzeszközeinek védelme érdekében.

A működési problémák ellenére a TON natív tokenje, a Toncoin (TON) viszonylag stabilan tartotta 5,5 dolláros árát. A közösség alapvetően nyugodtan fogadta az eseményeket, bár elég sokan azért aggodalmukat fejezték ki a blokklánc képességeit illetően. Volt, aki szerint egy DOGS airdrophoz hasonló eseményt könnyedén kellett volna kezelnie a hálózatnak. Méghozzá azért, mert elméletben a TON 55 ezer tranzakcióra lenne képes másodpercenként, most pedig 280 tranzakció per másodpercnél bedőlt.

Mindenesetre hét órával a kimaradás kezdete után újraindult a működés. Az esemény nem csak a TON Network, de az összes blokklánc hálózat vonatkozásában rávilágít az erős infrastruktúra fontosságára, főleg, ahogy a kriptó lassan és biztosan a mainstream részévé válik.