7 blokkos reorganizációt szenvedett el az Ethereum beacon lánca

Az év hátralévő részében valamikor megtörténő Ethereum 2.0 átállás egyik létfontosságú eleme az Ethereum beacon lánc. Ez a tavalyelőtt decemberben indult „fázis 0”, amely bevezeti a proof-of-stake rendszert az Ethereum ökoszisztémába. A friss hírek szerint tegnap komoly kockázattal járó blokklánc reorganizáció történt a beacon láncon. Ilyen reorganizáció, vagy átrendeződés többféle okból történhet, például hálózati gondok miatt vagy éppen egy rosszindulatú támadás következtében.

A beacon lánc reorganizációjának okai

A reorg eredményeként ideiglenesen létrejön a blokkláncból egy duplikált verzió. Minél tovább tart az átrendeződés, annál nagyobb a kockázat és komolyabbak a következmények. Az Ethereum beacon láncán hét blokkon keresztül tartott a reorganizáció, legalábbis erről írt egy DeFi szolgáltató, a Gnosis vezetője. Az Ethereum 2.0 nagyon régóta várt frissítése a jelenlegi hálózatnak, hiszen átvezeti a proof-of-work metódusból a proof-of-stake metódusba. A proof-of-stake hálózat elleni lehetséges támadási pontokról is írtunk korábban itt. A beacon lánc vezette be a natív stake-elést az Ethereum hálózatra még 2020. december elsején és ez fog majd egyesülni az Ethereum mainnettel valamikor augusztus környékén a tervek szerint. Ez azt is jelenti, hogy ha gondok vannak a beacon lánccal, akkor az tovább késleltetheti a régóta várt egyesülést.

Gnosis

Reorganizáció akkor történik egy blokkláncon, ha két különböző bányász kezd el dolgozni egy tranzakciókkal teli blokk hozzáadásán ugyanabban az időpillanatban hasonló nehézség mellett. Ez forkhoz vezet, azaz létrejön a blokkláncból egy duplikált verzió. A következő blokkot hozzáadó bányásznak kell aztán dönteni (szoftveresen persze), hogy a fork melyik oldala a helyes. Jelen esetben a hét blokkos reorganizáció azt jelentette, hogy hét blokknyi tranzakció került hozzáadásra a forkolt új lánchoz, mielőtt a hálózat végül észlelte, hogy nem az a helyes eredeti lánc. Hét blokk nagyjából 2000 tranzakciót tartalmazhat, összességében olyan 14 ETH értékben.

Amikor két lánc jön létre rövid ideig (ez rendszeresen előfordul 1-2 blokk erejéig), akkor van rá esély, hogy valaki kettős költéses támadást hajtson végre. Ebben a csaló minimális díjjal küld egy tranzakciót, majd azonnal felül is írja a díj megnövelésével, miközben az összeget más címre irányítja. A mostani reorganizációra még maga Vitalik Buterin is reagált, kiemelve, hogy a problémát az okozta, hogy az érintett bányászok régi verziójú bányászati szoftvert futtattak. Mindenesetre nagyon nagy a valószínűség arra, hogy most tényleg csak egy véletlen balszerencsés helyzet vezetett a reorganizációhoz, támadásról nincs szó.