6600 miniföldrengést mértek a kanári-szigeteki Cumbre Vieja vulkán kitörése előtt
A spanyol kanári-szigeteki La Palmán egy nemzeti parkban kitört az 1971 óta szunnyadó Cumbre Vieja vulkán miután az elmúlt héten több ezer miniföldrengést regisztrálták a térségben.
A kitörés előtt 3.2-es erősségű földrengést regisztráltak még szombaton, mindössze 300 méterrel a felszín alatt. Vasárnap délelőtt újabb enyhe remegés volt tapasztalható közvetlenül a kitörés előtt.
Incredible footage of the Cumbre Vieja eruption on #LaPalma now that night has fallen.
(?: TV Canarias) pic.twitter.com/0H7xVgseEz
— Paul Byrne (@ThePlanetaryGuy) September 19, 2021
A földrengések Cumbre Vieja környékén kezdődtek még szeptember 11 -én és azóta több, mint 6600 miniföldrengést regisztráltak. A Kanári-szigetek Vulkanológiai Intézete (Involcan) még szerdán jelentette, hogy okkal feltételezhető, hogy a szeizmikus mozgás a lassan felszínre törő magma miatt történt.
A múlt héten a helyi hatóságok arról számoltak be, hogy a vulkán egyik érzékelője „30 év legmagasabb hélium-3 szintjét” mérte. A magas gázszint gyakran egy jövőbeni vulkáni tevékenység előjele.
A Cumbre Vieja vulkán kitörése néhány vad elméletnek is helyet ad. Például egyes elméletek szerint, ha a kitörés elég nagy, akkor egy megacunamit is kiválthat. A teóriát Steven N. Ward ismertette még két évtizeddel ezelőtt, aki a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem Geofizikai és Planetáris Fizikai Intézetének munkatársa.
Salvador után itt egy újabb hely, ahol a bitcoin bányászok örülhetnének a magas vulkanikus aktivitásnak.