6 ok, amiért érdemes kriptovalutákba fektetni

Alig pár hét alatt duplázott a Solana, az XRP egy napon belül tudott 60%-os áremelkedést produkálni, és hol van már az év eleji 16 500 dolláros bitcoin? A befektetői hangulat folyamatosan változik, vannak azonban olyan alapelvek, amelyek általánosságban megerősíthetnek bennünket abban, hogy a kriptodevizáké a jövő. Íme hat ok, amiért érdemes kriptovalutába fektetni!

Magas növekedési potenciál

Az elmúlt évtizedben a kriptodevizák rendkívüli növekedést mutattak. A bitcoin például éppencsak ostromolta a 100 dolláros árfolyamot 10 évvel ezelőtt, a legtöbb nyerő altot pedig még ki sem találták ekkor. Bár a múltbeli teljesítmény nem garantálja a jövőbeli eredményeket, az intézményi befektetők növekvő érdeklődése és a mainstream elfogadás arra utal, hogy a kriptodevizák piaca tovább bővülhet, és jelentős megtérülést hozhat.

Diverzifikációs előnyök

A kriptodevizák bevonása a befektetési portfólióba diverzifikációs előnyöket is kínál. Mivel kripto alacsony korrelációval rendelkezik a hagyományos befektetési eszközökkel (például a részvényekkel és a kötvényekkel), ezért segíthetnek csökkenteni a portfólió általános kockázatát. Fontos azonban megőrizni a kiegyensúlyozott megközelítést, és nem túlzottan kitenni magunkat a piaci ingadozásoknak.

Határok nélküli tranzakciók és pénzügyi integráció

A kripto az egyik olyan technológia, amely valóban lehetővé teszi a határok nélküli tranzakciókat, ami nagy segítséget nyújt a globális vállalkozásoknak és magánszemélyeknek a nemzetközi kereskedelemben. Magyarországról talán nem annyira érezhető ennek az érvelésnek az ereje, de a harmadik világban rengeteg helyen nincsen a globális bankrendszer kiépülve, így a kriptodevizákon keresztül a globális növekedésbe is bekapcsolódhatunk.

Innováció és technológiai fejlődés

A kriptodevizákba való befektetés lehetővé teszi, hogy részese legyünk a technológiai forradalomnak. A blokklánc technológia (amely a kripto alapját képezi) számos iparágat elkezdett már most is átalakítani az ellátási láncoktól az egészségügyön át, a pénzügyi piacokig. Kripto befektetéseinkkel áttételesen ebben az innovációban is vásárolunk pozíciókat.

Korlátozott kínálat és infláció-biztosítás

Sok kriptovaluta maximális kibocsátható darabszáma fixen korlátozva van felülről, ezért ezek az érmék deflációs jellegűek. Ez azt jelenti, hogy azok az érmék, amelyeknek a kínálata korlátozott nincsenek a hagyományos valutákhoz hasonló inflációs nyomás alatt a pénznyomtatás miatt. Ennek eredményeként a kriptovaluták inflációs fedezetként működhetnek, segítve a befektetés értékének megőrzését az idő múlásával. Ez különösen vonzó lehet gazdasági bizonytalanság és volatilis globális piacok esetén.

Könnyen hozzáférhető és alacsonyak a belépési korlátok

A kriptodevizákba történő befektetés könnyen elérhetővé vált a kriptotőzsdék és befektetési platformok fejlődésével. A digitális eszközök vásárlása és kezelése mára viszonylag egyszerűvé vált. Emellett egy ingatlannal, vagy számos hagyományos befektetési formával ellentétben a kriptóban nem muszáj egyszerre egy egész BTC-t, vagy ETH-t megvásárolni, hanem lehetséges az érme egy részét (pl. 0.0016 BTC-t) is birtokolni, ami csökkenti a belépési korlátot azok számára, akik nem engedhetik meg maguknak az egész érmék megvásárlását.

Természetesen ezen hat pozitívum mellett bármikor fel tudnánk sorolni ugyanennyi negatívumot is a kriptóval kapcsolatban, így nem bíztatunk senkit sem arra, hogy mélyebb ismeretek nélkül ugorjon fejest a kriptóba. Érdemes ezt is egyfajta tanulási folyamatként felfogni, és úgy növelni a befektetéseket, ahogy a kriptókkal kapcsolatos aktív és passzív tudás is növekszik.