Feltörhetik az 52 ezer éve halott gyapjas mamut genetikai kódját
Mintegy 52 000 évvel ezelőtt egy szibériai barlangban elpusztult egy nőstény gyapjas mamut, amelynek bozontos, mullet kinézetű sörénye volt. A régió száraz, hideg éghajlata megfagyasztotta a hatalmas testű gyapjas állatot, húsát és bőrét pedig kiszárította és jó állapotban megőrizte.
A jól megőrzött lény számos titkot rejthet. A tudósok vizsgálódásba kezdtek, és az egyik bőrdarab segítségével rekonstruálták a DNS háromdimenziós felépítését.
A tudósok újraalkották a gyapjas mamut genetikai kódját
A kutatók példátlan részletességgel rekonstruálták a gyapjas mamut genetikai kódját, miután az 52 000 éves, szibériai örökfagyban megőrzött tetem bőrében megkövesedett kromoszómákat fedeztek fel.
Az utolsó jégkorszak idején barangoló őskori gyapjas mamut régóta lázba hozza a tudósokat és a nagyközönséget. A jó állapotban megőrzött maradványok értékes információkkal szolgáltak az állat biológiájáról és környezetéről. A genetikai kódjának ilyen pontos feltérképezése azonban új korszakot jelenthet.
A fosszilis kromoszómák felfedezése mindent megváltoztatott, mivel egy organizmus kromoszómáinak alakjának ismerete lehetővé teszi egy kihalt élőlény teljes DNS-szekvenciájának összeállítását, ami korábban elérhetetlen mélységű betekintést nyújt a biológiájukba.
– Fejtette ki Dr.Olga Dudcsenko.
A mamut pazar sörénye arra késztette a kutatókat, hogy Chris Waddle, az egykori angol labdarúgó nevét adják neki. Az állat a halála után a szárított fagyasztás állapotába került, amely megőrizte az állat bőr kromoszómáinak 3D-s szerkezetét.
Általában egy állat halála után DNS-molekulái bomlásnak és szóródásnak indulnak, így mindössze a genetikai anyag kusza összevisszasága marad hátra. Ez a kutatók számára olyan, mintha egy fejjel lefelé fordított és felrázott könyv szétszórt lapjait próbálnák olvasni. Bár továbbra is hozzájuthatnak hasznos információkhoz, a genetikai kép erősen hiányos marad.
Azonban a 2018-ban talált állat maradványai inkább egy jól megőrzött könyvhöz hasonlítanak. A speciális körülmények megőrizték a genetikai anyagának geometriáját, ami lehetővé tette a kutatók számára, hogy figyelemre méltó részletességgel rekonstruálják genetikai kódját.
Az ősi genetikai anyaggal felfegyverkezve a tudósok össze tudták állítani a mamut genomját, meg tudták állapítani, hogy 28 pár kromoszómával rendelkezett, és látták a be- és kikapcsolt géneket, olyan részleteket, amelyek kulcsfontosságúak annak megértéséhez, hogy mit is jelenthetett mamutnak lenni.
A több mint 50 nemzetközi tudóst számláló csapat eredményei, új betekintést engednek abba, hogyan viselkedtek az állat génjei az élete során. A felfedezéssel segíthetik a ma élő állatok védelmét, és esetleg a kihalt faj újraélesztésére irányuló erőfeszítéseket is.
Újraéleszteni a gyapjas mamutokat?
A kihalt fajok DNS-el történő újraélesztése a Jurassic Park megjelenése óta sokaknak ismerős lehet. A tudomány persze ennél jóval bonyolultabb, és a jelen állás szerint nagyon messze vagyunk a kihalt fajok felélesztésétől.
Ennek ellenére a sci-fi-be illő elképzelést sokan, köztük a vállalkozóbb szellemű milliárdosok is támogatják. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Bitcoin milliárdos Winklevoss fivérek korábban csatlakoztak ahhoz a 15 millió dolláros akcióhoz, aminek célja a mamutok feltámasztása.
A kutatás eredménye megerősíti azon törekvéseket, hogy újra az élők sorába állítsák a gyapjas mamutot. Azonban ehhez először az ázsiai elefántok genomját a mamutéval egyezően át kellene írniuk. De még ennek elérése sem eredményezne csodát.
Elégséges ez a kihalás megszüntetéséhez? Valószínűleg nem.
– mondta a barcelonai Nemzeti Genomikai Elemző Központ egyik professzora.
Marc Marti-Renom szerint elég sok munka vár még a tudósokra, ha egy modern elefántot mamuttá akarnak átalakítani. Ennek ellenére kijelentette, hogy ez az eredmény egy biztató lépés ebbe az irányba.