4 ok, amiért újra csúcsra ért a Bitcoin árfolyama
Közel három éve nem látott csúcson a Bitcoin árfolyama: a cikk készítésekor 18,500$ az ára egy rapid hétvégi leszúrást majd felpattanást követően. De vajon mely okok állnak a BTC sikere mögött?
A Bitcoin kiemelkedő értéknövekedést demonstrált az évben, és bár értéke továbbra is jelentősen ingadozik, az elemzők szerint az erősödés fenntarthatóbb, mint 2017-ben volt. A fenntarthatóság kulcsát elsősorban a vállalatok és pénzügyi intézmények Bitcoin iránti érdeklődése garantálja.
Csökken az eladói nyomás
A Bitcoin kereskedelem első momentuma a bitcoinok centralizált tőzsdékre küldése, ha alacsony a tőzsdéken a kereskedhető BTC mennyisége, az csökkenti az eladói nyomást.
A Glassnode statisztikái szerint mintegy 18%-kal esett a tőzsdéken tárolt Bitcoinok mennyisége hozzátéve; a tőzsdei likviditás a jövőben még tovább csökkenhet. A trend azt jelzi, hogy habár rekord közeli magaslatokon az árfolyam, a befektetők és kereskedők további felértékelődést várnak a vezető digitális eszköz piacán.
Nő az intézményi befektetői étvágy
Mike Novogratz milliárdos befektető szerint a BTC immár a vállalati portfóliók részét képezi. Ezt a Rick Reiderrel, a Blackrock fixhozamú befektetésekért felelős ügyvezetőjével folytatott CNBC interjú után tweetelte.
Bitcoin is now an institutional asset. Period. The good thing is most institutions aren’t in yet. It’s why 2021 will be as good or better than 2020. $GLXY. $BTC. https://t.co/rPbWnpE00i
— Mike Novogratz (@novogratz) November 20, 2020
Reider hozzátette, a BTC jelenléte az intézményi befektetési piacokon párosulva a konstans fejlődésével jelentősen hozzájárul a BTC és altcoinok általános fizetőeszközzé válásához, amit egyben támogat a fiatalok fokozódó érdeklődése is.
Tekintettel a vállalati befektetők BTC iránti növekvő érdeklődésére, Novogratz szerint a Bitcoin valószínűleg 2021-ben túlszárnyalja a 2017-es eredményeit it, kijelentve: „a BTC nagyszerű befektetési eszköz vállalkozásoknak. A jó hír pedig, hogy egyelőre nem minden vállalat használja: így 2021 még sikeresebb lehet.”
Érik a likviditási válság
A ‘Light’ pszeudonim alatt posztoló 26 ezer követővel rendelkező kereskedő-influenszer szerint „a Bitcoin egy eladói oldali likviditási válság elején jár. Mindig is olyan volt, mint olaj a résben: a termelés egyáltalán nem rugalmas, miközben a kereslet reflexív.”
A Bitcoin teljesítménye az elmúlt két negyedévben a kereskedők távolmaradását jelzi, a shortolók által jelentett eladói nyomás eltűnését a piacokról, és mindez történik egy amúgy is redukált érmekínálati környezetben, amit a 4 évente bekövetkező bitcoin felezés hajt.
Enyhe korrekciók, azonnali felpattanás
A napokban kétszer is tanúi lehettünk, hogy a BTC árfolyama jelentőset zuhant, majd órák alatt visszatért a 18,000 dollár fölötti árfolyam tartományba.
November 18-án például a Bitcoin 18,500 dollárról 17,300 dollárra zuhant, percekkel a rekorddöntés után, de a 18,500 fölött felhalmozódott komoly mennyiségű short megbízás sem volt elég, hogy huzamosabb ideig 18k alatt tartsa az árát.
Hasonló forgatókönyv játszódott le november 22-én is, de pár órai 18k alatti tanyázás után újfent felfelé indult az árfolyam. Ez azt bizonyítja, hogy a spekulatív jellegű eladások is kevesek az ár letörésére, mert bőven van intézményi, vállalati és kisbefektetői kereslet rá.
Mindez párosulva a központi bankok drasztikus QE-csomagjaival, a zéró vagy negatív kamatláb politikákkal, a koronavírus okozta korlátozásokkal, és az arany, mint menedékeszköz csillogásának megkopásával, a Bitcoint új magaslatokra predesztinálja.