35%-os zuhanás után 4 év emelkedése landolt a kukában
Nem, ez nem a bitcoin. Lehet sokaknak megdöbbentő még mindig, de a hagyományos részvénypiac is tud legalább annyira erős mozgásokat produkálni, mint a kriptók.
Óvatosságra intenek azonban a bitcoin kapcsán is a kereskedők, mivel nem tudta megtartani a frissen jött emelkedését a legnagyobb kriptopénz sem, mert továbbra is erősen együtt mozog az árfolyam a technológiai szektor papírjaival.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Az orosz embargó mindenre kihat
A jövő héten az EU teljes embargót vezethet be az orosz olajra, a JPMorgan szerint egy hordó ára akár 185 dollár fölé is mehet. Ami eddig csak feltételezés volt, most a valóság lehet. A Reuters információi szerint ugyanis az EU a hétvégi francia választások után teljes embargót fog elrendelni az orosz olajra. Ha pedig ez bekövetkezik, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
Nemrég egy olyan dokumentum került ki az egyik EU-s megbeszélésről, ami komoly aggodalomra adhat okot a kripto szektorban is. A dokumentum többek között egy az EU, a svéd pénzügyi felelős és egy környezetvédelmi ügynökség részvételével lezajlott találkozó eseményeit is rögzíti. A megbeszélés alatt felmerült annak a lehetősége, hogy a bitcoin kereskedelmét egy az egyben betiltanák. Erre a döntéshozók szerint azért lenne szükség, hogy így vágják vissza a bitcoin bányászat energiafelhasználását. A dokumentum alapján többen is osztották a no bitcoin no problem véleményt.
Az Oroszország elleni szankciók időközben elérték a helyi bitcoin bányászokat. Április 20-án az USA újabb szankciókat vezetett be több magánszemély, szervezet, egy orosz kereskedelmi bank, sőt egy kriptobányászati vállalat ellen is. Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközök Ellenőrzéséért Felelős Hivatala (OFAC) közölte, hogy első alkalommal jelölt meg egy kriptopénz bányászati vállalatot
Az Európai Unió által Oroszországra kivetett háborús szankciók ötödik csomagja elől már a kriptovilág sem tudott teljesen kitérni. A Binance kriptotőzsde bejelentette, hogy a szankciók miatt kénytelen erősen korlátozni az oroszországi felhasználók kriptoeszközökhöz való hozzáférését a platformján keresztül. A lépés azért is különösen jelentős, mivel a Binance a legnagyobb kriptotőzsde a világon. Korábban a Binance vezérigazgatója, Changpeng Zhao egyértelműen azt mondta, hogy szükség esetén a kriptopiacterek is kénytelenek lesznek alkalmazkodni a háborús szankciók jogszabályi vonatkozásaihoz. Úgy tűnik, hogy most jött el ennek az ideje.
Méghogy a bitcoin a volatilis?!
A Netflix (NFLX) 35%-ot veszített el egy nap alatt az értékéből és ezzel sikerült eltüntetnie négy éves növekedését. Történt ez nem sokkal az után, hogy a legfrissebb pénzügyi jelentés szerint a vállalat 2011 óta először veszített előfizetőket. Ismerős? Februárban szinte szóról szóra pont ugyanez történt a Facebook (Meta) részvényeivel.
A részvényárak esése több mint 50 milliárd dolláros veszteséget eredményezett a Netflix piaci kapitalizációjából. Ráadásul ez sok elemzőt arra késztetett, hogy leminősítse a részvényt. Jelenleg a részvény árfolyama 225 dollár közelében próbál támaszra találni.
2021 végén a Netflix minden idők csúcsát 700 dolláron állította be november 17-én. Ettől a csúcstól az eheti mélypontig a részvény 69%-ot esett mindössze 6 hónap alatt.
De nem csak a részvények produkálnak a bitcoinhoz hasonló éles árfolyammozgást.
Az iShares 20 éves kincstári kötvény alapú ETF, amely a hosszú futamidejű állampapír lejáratok indexét követi, több mint 30%-ot vesztett értékéből a 2020 júliusi minden idők legmagasabb értékéhez képest.
A pénzügyi rendszerbe vetett bizalom megtörni látszik.
Az egész zűrzavar során a bitcoin erős és rendkívül olcsónak tűnik, mivel talán az egyetlen olyan eszköz, amelynél nincs partnerkockázat és nulla a felhígulás kockázat. Tökéletes eszköz lehet ezért a hosszú távú adósságciklus ezen szakaszában.
Rövid távon azonban még nem ennyire optimista a piac.
Nem volt támogatás a bitcoin kitörése mögött
Csütörtökön az Egyesült Államok piacai élesen reagáltak a kincstári hozamok „megugrására”, a Nasdaq 100 2%-ot esett, és ezzel együtt csökkent a vele továbbra is erős korrelációt mutató kriptopiac is. A Bitcoin árfolyama több mint 3000 dollárt veszített néhány óra leforgása alatt, és csak 39 800 dollárnál tudott visszapattanni, mielőtt helyre állt volna.
A kriptokereskedők ezért továbbra is óvatosak voltak. Többen megjegyezték, hogy a heti grafikonon a 43 000 dollár közelébe történő felfutást nem kísérte megfelelő kereskedési mennyiség. Ez arra utalt, hogy a kitörés érvényessége kezdettől fogva gyanús volt.
Az alacsony volumenű gyors árfolyamváltozásokban nem szabad megbízni. Ilyenkor leginkább újraosztani szokott a piac, figyelmeztetett egy népszerű Twitter-kereskedő, Roman.
Az elmúlt 6 hónapban sok olyan esetet láttunk kis volumenű emelkedéseknél, amelyek mindegyike elhalt egy nagyobb ellenállás miatt. Érdemes emiatt óvatosan kereskedni.
Ez a hat hónapos időszak azt tapasztalta, hogy a bitcoin bikák nem tudták a merev kereskedési tartományt eltolni, annak ellenére, hogy ezen a tartományon belül többször is tudott jelentős emelkedést produkálni a bitcoin.
A kriptokereskedő Rekt Capital által közzétett heti diagram kapcsán megjegyezte, a bitcoin most a zöld 21 hetes és kék 50 hetes bikapiaci exponenciális mozgóátlagok alatt lebeg.
Korábban, amikor az árfolyam túl tudott jutni ezeken az EMA-kon, azok óriási emelkedést hoztak magukkal.
David Lifchitz, az ExoAlpha ügyvezető partnere és befektetési igazgatója szerint a globális pénzügyi piacokat befolyásoló összes pozitív makrotényező ellenére a Bitcoin továbbra is a 35 000 és 45 000 dollár közötti sáv közepén ragadt. Lifchitz megjegyezte, hogy a BTC jelenleg inkább kockázati eszközként viselkedett, mint inflációs fedezetként. Erre utal az is, hogy a BTC és a Nasdaq elmúlt hónapokban tapasztalt árfolyam mozgása erősen korrelál egymáshoz.
Altcoin hírek
Újabb monero hard fork érkezik
A Monero Github oldalán található frissítés szerint a privátcoin a következő hard forkra készül a 2,688,888-as blokknál, ami a tervek szerint 2022. júliusában lesz esedékes. A júliusi hard fork az alkalmazás tizenötödik verziója, a frissítés a coin adatvédelmi funkcióit javítja majd.
Csak az elmúlt héten 7% felett erősödött a monero árfolyama, de a márciusi mélypont óta már szinte duplázott is az XMR árfolyama. Az XMR felfelé halad, mióta február 24-én elérte a 132,1 dolláros mélypontot. Március 28-án ez a felfelé irányuló mozgás egy csökkenő ellenállási vonalból való kitöréshez vezetett, amely korábban augusztus 24-e óta volt érvényben.
Amennyiben sikerül az árfolyamnak a hosszútávú trendvonal felett zárni, az további optimizmusra adhat okot. Mint láthattuk az Európai Unió egyre szorosabbra húzza a hurkot a kriptopénzek nyaka körül, így emelkedik ezzel párhuzamosan az igény egy valóban teljes anonimitást nyújtó érme iránt. A monero (XMR) a legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező privátcoin, ezért a kereskedési volumene is jelentős. Ha sikerül a kitörés az évek óta tartó lefelé csorgásból az egy egészen új trendet hozhat el a monero piacára.
Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.
Az adás eheti vendége Pataki Gábor közgazdász lesz, aki a ProfitManager és a Coinbroker platformok alapítója, illetve a Kriptopénz ABC című könyv társszerzője. Gábor elmeséli, hogy hogyan is kezdett el tőzsdézni és hogy hogyan ismerkedett meg a kriptovalutákkal, konkrétan a bitcoinnal. Mesél majd a stresszmentes kereskedésről, arról, hogy miért ülnek a kisbefektetők fordítva a lovon, illetve azt is elmondja, hogyan következhet be az, hogy a demo számlákon mindig nyerünk.