3 milliárd dollárnyi Bitcoint foglaltak le egy kínai éttermi dolgozótól

Pénzmosásért börtönbe zárták Jian Wen egy kínai étterem korábbi dolgozóját az Egyesült Királyságban, miután 3 milliárd font értékű Bitcoint foglaltak le nála.

A 42 éves Wen megpróbált ingatlanokat vásárolni Londonban, köztük egy 23,5 millió font értékű, hét hálószobás Hampstead-i kastélyt úszómedencével és egy 12,5 millió font értékű házat mozival és edzőteremmel.

1 milliárdról 3 milliárdra nőtt a legfoglalt Bitcoin értéke

Pénzmosás miatt bűnösnek találtak egy kínai étterem korábbi dolgozóját, miután a rendőrség több mint 3 milliárd GBP értékű Bitcoint foglalt le, és több mint hat évre börtönbe zárták.

A vizsgálat az Egyesült Királyság valaha volt legnagyobb kriptovaluta-lefoglalásához vezetett, amikor több mint 61 000 Bitcoint fedeztek fel Wen digitális tárcájában.

A kriptovaluta akkoriban 1,4 milliárd fontot ért, de mára több mint 3 milliárd fontra nőtt a vagyon.

A Bitcoin állítólag egy 5 milliárd font összértékű befektetési csalásból származik, amely Kínában zajlott 2014 és 2017 között.

Wen nem vett részt a csalásban közvetlenül, de állítólag közreműködött abban, hogy elrejtse a pénz forrását, amelynek egy részét kriptovaluta vásárlására használták fel, és laptopokon csempészték ki Kínából.

Bűnösnek találták egy rendbeli pénzmosásban 150 bitcoinnal kapcsolatban, a 2017 októberében indult tárgyaláson.

A héten Went hat év és nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte Sally-Ann Hales KC bíró, aki azt mondta az elítéltnek:

Nincs kétségem afelől, hogy azért jött, hogy élvezze az élet jobb dolgait. A bizonyítékok azt mutatták, hogy Ön és bizonyos mértékig családtagjai is bőkezű jutalomban részesültek a szolgálatokért.

Drága ingatlanokkal bukott le

A bíróság meghallgatta Wen-t, aki 2022. március 3-a óta A-kategóriás fogolyként van őrizetben. Wen azt tervezi, hogy fellebbez az ítélet ellen.

A védelemtől Mark Harries KC azt mondta, hogy Wen már jóval azelőtt áldozat volt, hogy bűnöző lett volna, és kétségtelenül becsapta és kihasználta a művelet állítólagos kitalálója.

Harries azt mondta, hogy

Went a legszerényebb hátterű emberek közül választották ki, aki kínai éttermekben dolgozott és élt. Ebből a háttérből csöppent a Bitcoin által finanszírozott luxus életbe.

Wen egy 5 millió font értékű, hat hálószobás házban lakott, amelyet havi 17 000 fontért béreltek Hampstead Heath közelében. Emellett bejárta a világot, több tízezer fontot költött dizájnerruhákra és cipőkre a Harrodsban.

A bíróság szerint egy 25 000 font értékű E-osztályú Mercedest vezetett, és fiát a 6000 fontos tandíjú Heathside-i előkészítő iskolába küldte.

Több mint 500 000 fontért vásárolt két apartmant Dubaiban. Épp egy 10 millió font értékű, 18. századi toszkán villa megvásárlását fontolgatta, kilátással a tengerre – mielőtt letartóztatták

A több millió fontos londoni ingatlan megvásárlására tett erőfeszítések azonban elindították a pénzmosás elleni ellenőrzéseket. Emiatt pedig egyik vásárlás sem tudott haladni, mivel a Bitcoin forrását nem tudták megmagyarázni.

Wen, aki a 2016/17-es pénzügyi évben mindössze 5979 GBP bevételt vallott be a jövedelembevallásában, nem tudta megmagyarázni a pénz forrását. A rendőrség először 2018. október 31-én razziát tartott otthonában.

Nem tudta, hogy bűncselekményből származik a pénz

Wen tudta, hogy részt vett egy bizonyos kriptovalutával kapcsolatos megállapodásban. De azt mondta, azt nem tudta, és nem is sejtette, hogy az bűncselekményből származó bevételből származik.

A bíróságon kiderült, miután a Bitcoint átváltották fiat valutára, azt különböző feltöltőkártyákra töltöttek fel, amelyeket a világon bárhol használhattak utána.

Went, aki jogi diplomával és üzleti végzettséggel rendelkezik, felmentették egy sor pénzmosási vád alól. A védője, Mr. Harries azt mondta, hogy Wen csak jobbá akarta tenni saját és fia életét. Ő volt a “csatorna”, egyszerű feladata volt csak a gombok megnyomása és a Bitcoin-tranzakciók végrehajtása. Csak korlátozottan volt tudatában annak a bűnözői tevékenységnek, amely a háttérben zajlott.

Gillian Jones KC ügyész azonban azt mondta, hogy Went a “kapzsiság” motiválta, és a saját pénzügyi haszonszerzése. Nem volt kitéve sem kényszernek, sem megfélemlítésnek vagy kizsákmányolásnak.