25 bázispontos kamatvágást hajtott végre a Fed, nem találja az irányt a forint

Közvetlenül az amerikai elnökválasztást követően november 7-én FOMC ülést tartott az amerikai jegybank. A szeptemberi 50 bázispontos kamatvágást követően további 50-et árazott be a piac a hátralévő két ülésre, ami a recesszió elkerülése szempontjából kulcsfontosságú. Míg Trump győzelme a dollár erősödését, addig a kamatvágás annak gyengülését szorgalmazná.

A várakozások szerint 25 bázisponttal csökkentette a Fed az alapkamatot, amivel 4,5 – 4,75%-ra csökkent az irányadó kamat. Mindeközben tartja szintjét az US Dollar Index (DXY) és a forint sem feltétlenül találja az irányt.

Tovább csökkentette a Fed az alapkamatot

Az elemzők előzetesen 100 bázispontos kamatvágást áraztak be az amerikai piacra 2024-re. Sokak számára meglepő volt a szeptemberi FOMC ülés, ahol a Fed azonnal egy 50 bázispontos kamatvágással sokkolta a piacokat. Mivel az év hátralévő részében két szövetségi nyíltpiaci ülés volt hátra, szinte biztosra vették az elemzők, hogy mind novemberben, mind decemberben további 25-25 bázisponttal csökkenhet az irányadó kamat.

Csütörtök este a várakozások szerint 25 bázispontos kamatvágást eszközölt a Fed, ezzel 4,5 – 4,75%-ra csökkentve az alapkamatot. A döntés hatására hirtelen megugrott a kockázatos eszközök árfolyama, azonban az árfolyamok visszakorrigált a „normális” szintre. Az S&P 500 új csúcsot ért el 5982 közelében, miután 0,74%-kal növekedett, a bitcoin (BTC) pedig megközelítette a 77 000 dolláros szintet, azonban áttörni nem tudta azt.

Az amerikai jegybank közleményében az alábbi magyarázat állt:

„A bizottság úgy döntött, hogy negyed százalékponttal 4,5 – 4,75%-ra csökkentjük az alapkamatot. A legújabb gazdasági mutatók arra utalnak, hogy gazdaságunk szilárd ütemben növekszik. A bizottság fenntartja célját a 2%-os inflációt illetően, ami jelenleg előrehaladott állapotban áll.”

A további, esetleges kamatvágásokra így reagált a jegybank:

„A monetáris politika megfelelő irányvonalának értékelése során a bizottság továbbra is figyelemmel kíséri a beérkező információk hatását a gazdasági kilátásokra. Az értékelés során olyan adatokat is követünk, mint a munkaerő-piaci feltételek, az inflációs nyomás, az inflációs várakozás, valamint a pénzügyi és nemzetközi fejleményekre vonatkozó fejlemények.”

Nőhet a Fedre nehezedő nyomás

Miután kedden Donald Trump, republikánus elnökjelölt, nyerte az amerikai választásokat, felmerül a kérdés, hogyan viszonyulhat az új elnökség a jegybank által képviselt, független monetáris politikához. A deVere Group vezérigazgatója, Nigel Green, konkrét aggodalmának adott hangot, miszerint Trump kormányzata nagyobb befolyást szorgalmazhat majd a Federal Reserve politikájára.

„Trump korábban gyakran kritizálta a Fed-et, különösen Jerome Powell elnöksége alatt, amiért nem csökkentették agresszívabban a kamatlábakat. 2018-ban és 2019-ben ismételten adott hangot elégedetlenséget, miszerint a magas kamatlábak húzzák le az Egyesült Államok gazdaságát, ezzel versenyhátrányba sodorva az országot a nemzetközi piacokon.” – mondta Green

Green hozzáfűzte, hogy Trump 2017 és 2021 között tartó ciklusa alatt a negatív kamatlábak gondolatát is felvetette, ami egyáltalán nem szokványos az Egyesült Államok politikájában.

Tartja a szintjét az US Dollar Index

Az amerikai dollár értékét más nemzetközi valutákkal szemben mérő US Dollar Index (DXY) Trump győzelmét követően jelentős ugrást tett, és a kamatvágás sem szegte kedvét a világ vezető fizetőeszközének.

Az US Dollar Index (DXY) alakulása, forrás: MarketWatch

Cikkünk írásakor egy amerikai dollár 0,93 eurót ér, ami jelentős erősödésnek mondható a választások előtti 0,91-es átváltási szinthez képest.

Nem találja az irányt a forint

Miután csütörtökön brutális forinterősödést tapasztalhattunk, a magyar fizetőeszköz iránya kérdésessé vált pénteken. Az egyértelművé vált mindenki számára, hogy a 385 forint/dolláros és a 412 forint/eurós szint irreálisan magas és csak a volatilitás hajtotta magasra az árfolyamot, azonban a valós érték továbbra is kérdéses.

A hét utolsó kereskedési napját a dollár 375-ös szintről, az euró pedig 404-es szintről kezdi meg. A tegnap tapasztalt amerikai kamatvágás következtében azt várhatnánk, hogy a dollár és a forint közötti olló záródni fog, mivel a befektetők a magasabb hozamú devizák felé fordulnak egy kamatvágást követően. Ha a Fed kamatvágása növeli a kockázati étvágyat, akkor a dollár felől egyértelműen a feltörekvő piacokra fog fordulni a figyelem, melybe a régiós devizák – magyar forint, lengyel zloty, cseh korona – egyértelműen beletartoznak.

Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!

  • Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
  • Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
  • 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
  • In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
  • A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés

Érdekel

Értékelés

logo