2,3 milliárd dollárnyi dollár és euróbankjegyet szállítottak Oroszországba a tilalom ellenére

Az Ukrajna orosz megszállása után bevezetett nyugati korlátozások ellenére dollár- és euróbankjegyek milliárdjai áramlottak Oroszországba. Ez arra utal, hogy Oroszország megtalálta a módját a korlátozások kijátszásának. A külföldi valutától való függőség csökkentésére irányuló hivatalos erőfeszítések ellenére az orosz állampolgárok még mindig a dollárt és az eurót részesítik előnyben.

Oroszország sikeresen kijátssza a nyugati szankciókat

Mintegy 2,3 milliárd dollár értékű dollár- és euróbankjegyeket küldtek Oroszországba azóta, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió betiltotta az exportjukat. A Reuters jelentése szerint a vámadatokból származó adatok arra utalnak, hogy Oroszországnak sikerült kijátszania a tilalmat. A korlátozást azt követően vezették be, hogy Oroszország 2022 februárjában megszállta Ukrajnát.

orosz dollár

A készpénzkivitel tilalma mellett a nyugati országok az Egyesült Államok vezetésével pénzügyi szankciókat és egyéb büntető intézkedéseket is bevezettek az orosz szervezetek ellen. Ezek az országok arra is törekedtek, hogy korlátozzák Oroszország azon képességét, hogy az olajbevételeket a háborús erőfeszítései finanszírozására használja fel. Moszkva azonban kitalálta, hogyan kerülje meg az intézkedéseket. Többek között kereskedelmi hajókkal vagy az úgynevezett „Putyin árnyékflottájával” szállítja az orosz nyersolajat külföldre, köztük európai országokba is.

Hasonlóképpen, Oroszország Törökországot és az Egyesült Arab Emírségeket használta fel a dollár- és euróbankjegyek szállításának megkönnyítésére. Egyik ország sem követte a nyugati nemzeteket az Oroszországgal szembeni szankciók bevezetésében. A jelentés szerint azonban nem derül ki a 2022 márciusától 2023 decemberéig terjedő időszakra vonatkozó vámadatokból, hogy melyik országból származik az Oroszországba került bankjegyek több mint fele.

Még mindig a dollár a király

Bár Moszkva a kínai jüan használatát helyezte előtérbe, az orosz állampolgárok állítólag még mindig a zöldhasút és az eurót igénylik a külföldi utazásokhoz és a belföldi megtakarításokhoz. Dmitrij Polevoj, az oroszországi Astra Asset Management befektetési vezetője hozzátette, hogy a magánszemélyek számára „a dollár még mindig megbízható valuta”.

Daniel Pickard, a Buchanan Ingersoll & Rooney amerikai ügyvédi iroda egyik vezetője szerint az oroszok egyre ügyesebben találják meg a szankciók kijátszásának módjait.

„Az USA és szövetségesei megtanulták a kollektív fellépés fontosságát a gazdasági következmények maximalizálásában. De Oroszország is megtanulta, hogyan kerülje el és enyhítse ugyanezeket a következményeket.” – mondta Pickard.