228 millió dolláros egyezséget kötött az FTX a Bybit-tel
Az FTX csődeljárásért felelős részlege elfogadott egy 228 millió dolláros egyezséget a Bybit kriptotőzsdével, a hitelezői vagyon visszaszerzésére irányuló erőfeszítések részeként.
Egy október 24-i bejelentés szerint az FTX véget vet a Bybit-pernek, és 175 millió dollárnyi digitális eszközt, valamint 53 millió dollár értékű BIT tokent kap a Bybit-től a megállapodás részeként.
A Sam Bankman-Fried által alapított kriptotőzsde eredetileg nagyjából 1 milliárd dollárt akart visszaszerezni a Bybit-től és annak leányvállalatától, a Mirana-tól, ezért 2023 novemberében pert indított a vállalatok ellen.
Elsőbbséget élvezett a Bybit és a Mirana a pénzfelvétel során az FTX összeomlásakor
Az FTX azzal vádolta a két tőzsdét, hogy kihasználva „VIP” státuszukat, mintegy 327 millió dollárt vettek ki közvetlenül az FTX 2022 novemberi összeomlása előtt. A bukott tőzsde tanácsadói azt állították, hogy a Mirana nyomást gyakorolt az FTX munkatársaira, hogy gyorsítsák fel a kifizetési kérelmeiket, megkerülve az átlagos felhasználóknál alkalmazott eljárást.
Az FTX ügyvédei azzal érveltek, hogy a Mirana és más cégek elsőbbséget élveztek a pénzkivétel során, állítólag az FTX vezetőivel való szoros kapcsolatuk miatt. Egy belső adatbázisban nyomon követték ezeket a tranzakciókat, és kimutatták, hogy a Mirana még akkor is nagy összegeket tudott felvenni, amikor az FTX 2022. november 8-án szüneteltette a többi felhasználó számára a pénzfelvételt.
Most 2024. november 20-ra van kitűzve egy meghallgatás az egyezség véglegesítésére, és ha jóváhagyják, akkor az FTX 175 millió dollárnyi digitális eszközt, és mintegy 52,7 millió dollár értékű BIT tokent kap majd a Bybit-től és a Mirana-tól.
Az FTX jogi képviselői elismerték, hogy bár állításaik megalapozottak, a további pereskedés „időigényes és költséges” lenne. Az ügy rendezése lehetővé teszi az FTX számára, hogy további késedelem nélkül visszaszerezze az eszközök egy részét – jegyezték meg a beadványban.
A károsultak 98%-át kifizeti a bukott kriptotőzsde
Az egyezség az FTX 2024. október 7-i csődtervének jóváhagyását követi, amely során a tőzsde adósai a felhasználók 98%-ának fizetik ki a követelt vagyon átlagosan 118%-át, mindezt fiat pénzben.
Eközben az összeomlott kriptotőzsde több felsővezetője is vádalkut kötött a szövetségi ügyészekkel az elmúlt hónapokban. Szeptember 24-én Lewis A. Kaplan kerületi bíró két évre csökkentette Caroline Ellison börtönbüntetését a hatóságokkal való együttműködése miatt, ami vélhetően kulcsszerepet játszott az FTX-botrány leleplezésében. Az FTX digitális piacainak vezetőjét, Ryan Salame-ot májusban 7 és fél évre ítélték, míg a tőzsde korábbi műszaki vezetője, Nishad Singh azt kérte a bíróságtól, hogy mentesítse őt a börtönbüntetés alól.