Lenyűgöző a „japán MicroStrategy” BTC stratégiája, de kockázatok is vannak

A Metaplanet névre hallgató japán befektetési cég azzal vált ismertté, hogy ugyanazt a bitcoin (BTC) felhalmozási stratégiát alkalmazza, mint az amerikai MicroStrategy (MSTR) szoftvercége. Fontos persze tisztázni, hogy bár sokan japán MicroStrategy néven emlegetik a Metaplanetet, a két cég között semmiféle kapcsolat nincs. A Metaplanet jelenleg 1762 BTC-t birtokol, és 2025 végére 10000 BTC-t tervez a mérlegébe. A Metaplanet a tizenötödik legtöbb bitcoinnal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalat.

A japán cég nyomul előre a bitcoinnal, de azért maga a cég rejt némi kockázatot

A cég vezetősége már többször kijelentette, hogy a kezdeményezés célja a részvényesi érték növelése a BTC stratégiai és tartós felhalmozásával. Viszont mindig vannak kritikus hangok egy-egy kezdeményezés kapcsán. Most sincs ez másként. Egy Damian Mark nevű jogász és pénzügyi piaci elemző nemrég arról posztolt, hogy szerinte nincs ok arra, hogy a befektetők a japán vállalat részvényeit vásárolják. Szerinte a befektetőknek inkább közvetlenül a bitcoin vásárlását kellene fontolóra vennie, mint egy olyan cég részvényeinek megvásárlását, mint a Metaplanet.

Leginkább azért látja így, mert szerinte egy cég vezetése a saját érdekeit a részvényesek érdekei elé helyezheti. A BTC közvetlen megvásárlásával elkerülhető ez a kockázat. Arra is rámutatott, hogy a bitcoin már önmagában is volatilis eszköz. De egy olyan vállalatba való befektetés, amely pénzügyi tőkeáttételt használ a BTC felhalmozására, még inkább növeli ezt a volatilitást. Bár közvetlenül ez az elemző ezt nem hozta szóba, valójában ez a kockázat a MicroStrategyre is vonatkozik. Tekintve, hogy Michael Saylor cége nagy mennyiségű adósságot halmozott fel a BTC-vásárlásai finanszírozására.

A Metaplanet két fő kockázata

És bár a Metaplanet többféle kezdeményezéssel igyekszik a BTC elfogadását népszerűsíteni, nem igazán tud akkora hírverésre szert tenni, mint a MicroStrategy. Először is azért, mert az amerikai piacokon alacsony a kereskedési volumene, ami korlátozza a befektetők számára a vonzerejét. Ellentétben a Michael Saylor által vezetett céggel, amely nemrég csatlakozott a Nasdaq 100-hoz a 100 legjelentősebb, az amerikai tőzsdén jegyzett nem pénzügyi vállalatot listázó indexhez. Damian Mark azt is hangsúlyozta, hogy a Metaplanet külföldi vállalatként működik az amerikai piacokon, ami azt jelenti, hogy nem ugyanazok a törvények vonatkoznak rá, mint az Egyesült Államokban működőkre, ami növeli a kockázatot.

A japán cég jenben is kereskedik, amely az egyik olyan valuta, amely az elmúlt öt évben a legnagyobb mértékben leértékelődött a dollárral szemben. Ez pedig hordoz azért jelentős devizakockázatot is. Összességében tehát a bitcoin tartalék képzése pozitív, a Metaplanet még nem annyira vonzó, leginkább a jennel szembeni kitettsége és korlátozott teljesítménye miatt.