20 ország mond búcsút az amerikai dollárnak 2024-ben
Premier plánban nézhetjük végig a dedollarizáció folyamatát, ahogy egyre több ország dönt amellett, hogy végleg búcsút int az amerikai dollárnak.
A globális pénzügyi világ egy monumentális változás küszöbén áll, ugyanis közel 20 ország döntött úgy, hogy 2024-ben felhagy az amerikai dollár globális kereskedelemben történő használatával a saját valutája javára. A lépés, amelyet a BRICS-országok növekvő befolyása ösztökél, jelentős eltérést jelent a régóta fennálló, dollárdominált rendszertől.
A BRICS-országok (vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) csoportja nemrégiben új tagokkal bővült, többek között Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Irán és Etiópia csatlakozott a kezdeményezéshez. Az egyre növekvő tekintélyének köszönhetően a BRICS nemcsak a globális gazdasági dinamikára képes hatást gyakorolni, de a dollár hegemóniáját is megingatja a nemzetközi kereskedelemben. Idén várhatóan további 16 ország kapcsolódik majd be a dedollarizációs misszióba, ami tovább erősíti a BRICS pozícióját mint globális gazdasági szövetség.
A leendő új tagok között az ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) országai is fellelhetőek, nevezetesen Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnám. Ezek a nemzetek megállapodtak abban, hogy felhagynak a dollárban történő kereskedéssel és helyette a saját valutáikat választják a tranzakciók lebonyolítására. Mindez jótékony hatással van a BRICS és az ASEAN közötti kapcsolatokra s együttesen fellépve szignifikáns változást tudnak elérni a globális gazdasági színtéren.
Az ASEAN-országok mellett számos afrikai és közel-keleti ország, például Pakisztán, Irak, Törökország és Nigéria is csatlakozni szeretne a BRICS-hez. Ez a bővítés, amely előreláthatólag a közelgő 16. BRICS csúcstalálkozó egyik fő napirendi pontja lesz, tükrözi az USA dominanciájával szembeni egyre fokozódó elégedetlenséget és a többpólusú gazdasági világrend megvalósítása felé irányuló kollektív törekvést.
Leáldozóban a dollár csillaga?
Az amerikai dollár a második világháború óta a nemzetközi monetáris rendszer sarokköveként funkcionál, mint elsődleges tartalékvaluta és fizetőeszköz. Az utóbbi időben viszont mindinkább a dedollarizáció irányába mutató mozgalom kerül előtérbe. Ezt a trendet leginkább az az aspiráció táplálja, hogy csökkentsék a dollárra való ráutaltságot, amely lényeges előnyt és hatalmat biztosít az Amerikai Egyesült Államoknak.
A dollár hegemóniájával kapcsolatos elégedetlenség ma már szélesebb körű, mint valaha és olyan régiókat is érint, mint Délkelet-Ázsia, a Közel-Kelet és Latin-Amerika. Egy sokrétű elmozdulásról van szó, ami hatással van a kereskedelmi számlázásra, a devizatartalékokra, a pénzügyi elszámolási módszerekre és az adósságkibocsátásokra. A dollármentesítés indítványa egy új, demokratikusabb nemzetközi gazdasági rendszer eljövetelét vetíti elő.