1,8 milliárd dollárnyi bitcoint foglaltak le egy csalótól az angol hatóságok

A Financial Times hozta le először azt a hírt, amely szerint az angol hatóságok lefoglaltak 61 ezer bitcoint, közel 1,8 milliárd dollár értékben. Ezek a coinok egy befektetési csaláshoz voltak köthetőek, amely Kínában zajlott. A csalást kiötlő és végrehajtó Zhimin Qian 2014 és 2017 között a csalásból szerzett profitjának jelentős részét forgatta át bitcoinba, hogy könnyen tudja mozgatni a pénzt. A most már Yadi Zhang néven futó, St. Kitts és Nevis útlevelével rendelkező férfi 2017-ben költözött az Egyesült Királyságba. Ott viszont már a hatóság szerint nincs és nem is tudni, hogy hol tartózkodik.

Néhány ingatlanügylet hívta fel a figyelmet a csalóra

A hatóságok akkor figyeltek fel a csalásra, amikor Zhang egy Jian Wen nevű személy segítségét vette igénybe a pénzmosáshoz. A végső figyelemkeltő lépés az volt, amikor meg akart vásárolni egy 23,5 millió fontos londoni kastélyt. Ezek eredményeként végül a rendőrség razziát tartott egy 17 000 font/hó bérleti díjért bérelt lakásban (ez havi 7,5 millió forint). Itt számos digitális tárcát is le tudtak foglalni, amelyekben összesen 61000 BTC volt. Bár a Wen nevű személy nem volt érintett az eredeti csalásban, háromrendbeli pénzmosás miatt áll bíróság elé. Az ügyészek azt állítják, hogy segített Zhangnak abban, hogy a digitális valutát készpénzre, ékszerekre és más luxuscikkekre, valamint ingatlanokra váltsa át, miközben tudta, hogy ezek bűncselekményből származó bevételek.

Egyes próbálkozásaik, mint egy 12,5 millió fontos, nyolc hálószobás, mozival és edzőteremmel rendelkező ház megvásárlása azért nem sikerült, mert nem tudták megmagyarázni a pénz forrását. Wen ártatlannak vallotta magát, és azt állítja, hogy ő csupán Zhang ápolója. Nem ez az első ilyen ügy mostanában, amikor az Egyesült Királyság hatósága illegális tevékenységekben érintett kriptovalutákat foglal le. Január 26-án a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség bejelentette, hogy 150 millió dollárt foglaltak le, amely egy sokmillió dolláros drogvállalkozáshoz kapcsolódik. Globálisan nézve például az amerikai és a német hatóságok is hasonló lépéseket tettek a közelmúltban. Január 30-án a német rendőrség bejelentette, hogy rekordösszegű, 2,3 milliárd dollár értékű illegális kriptopénzt foglalt le egy kalóz webhelytől.