Eddig 15 millió dollárnál is többet kaszált Joe, a híres kriptobálna

Biztosan sokan hallottak már Joe-ról, a kriptobálnáról, aki elhíresült kereskedési taktikái és megosztó Twitter véleménye következtében szerzett hírnevet széles körben a tavalyi év során. Mi is írtunk róla, amikor a Binance hamis kereskedési volumenjeire hívta fel a figyelmet, illetve február elején is, amikor az év eleji bitcoin rali manipulációjáról osztotta meg elméletét a kriptoközösséggel. Most Joe újabb bevállalós bitcoin kereskedési döntéseket hozott – és úgy tűnik, be is kaszálta jól megérdemelt jutalmát. Tökéletes időzítése azonban nem maradt szó nélkül a kriptósok között, és sok helyen már egyre gyanakvóbban tekintenek a jól ismert bálnára.

Short pozíció, de mikor? Azt csak a kriptobálna tudja

A bitcoin áresést előre pontosan megjósolni nagyon nehéz – de akinek megy, az néhány hét leforgása alatt óriási vagyonokat zsebelhet be magának. Joe, @J0E007 Twitteren, is valószínűleg így gondolja ezt, és most vidáman veregeti magát vállon. A bitcoin legújabb áresésének következtében a bálna ugyanis több mint 15 millió dollárnyi profitot tudhat magáénak.

A TrustNodes jelentése szerint kb. 8000 BTC-t mozgatott az ügylet során, nagyjából 70 millió dollár értékben. A short pozíciót Joe január vége felé nyitotta meg, amikor a BTC ára $9,500 körül mozgott. Ezt követően az ár természetesen még növekedett egy ideig (ahogy ezt sokan valószínűleg rögtön rá is vágták ezt olvasva), azonban Joe várt, és várt, majd a short pozíciót február 21-én zárta, pontosan akkor, amikor az ár óriási zuhanásba kezdett. A profitja pedig az ezt követő napokban a 12 millió dollárt is túllépte, majd később még tovább növekedett. Erre a Bitfinex CTO-ja, Paolo Ardoino is felhívta a figyelmet egyik tweetjében.

A Bitfinex kétes ügyletei

Az üggyel kapcsolatban egy érdekes kérdés vetette fel a fejét a kriptoközösségben. Az egy dolog, persze, hogy sokakat leginkább az érdekelné, hogy Joe, a kriptobálna hogyan tudta ennyire pontosan megjósolni az árzuhanást. Az igazi rejtély azonban inkább ez: hogyan lehetett az, hogy az ügylete egyáltalán nem volt hatással a BTC árára? Egy 70 millió dolláros pozíció zárásáról beszélünk, de ez mintha meg sem történt volna, ha az ár változását figyeljük a grafikonjainkon.

Sokan erre természetesen azonnal magyarázattal siettek elő: a Bitfinex, amelynek már korábban is voltak kétes ügyletei, valószínűleg hamis adatokat közöl a long és shortokkal kapcsolatban. Ha magukról az adatokról nem is hazudnak, akkor a pozíciók nyitásának és zárásának idejéről mindenképpen. Máshogy szinte lehetetlen lenne egy ilyen ügyletet lefolytatni úgy, hogy az semmilyen hatással ne legyen az árra.

Joe ismeretlen személyisége és tavalyi váratlan feltűnése olaj a kételkedés tüzén. Egyre többen hajlanak arra, hogy a Bitfinex valahol csalást követett és követ el még ma is.