Elképesztő felfedezést tettek egy szupervulkán belsejében

Egy ősi szupervulkánban közel 1,5 billió dollár értékű lítiumot találtak; a felfedezés a nyugati világ Kínával folytatott geopolitikai játszmáját is nagyban megváltoztathatja.

A Lithium Americas Corporation, a GNS Science és az Oregoni Egyetem kutatói augusztus 31-én tették közé eredményeiket, amelyből kiderült, hogy az Egyesült Államokban, egészen pontosan Nevada és Oregon államok határán 20-40 millió tonna lítiumot találhattak. A vulkáni kráter körülbelül 16 millió évvel ezelőtt keletkezhetett. A geológusok szerint a lelőhely „globálisan megváltoztathatja a lítium dinamikáját, mind az ár, mind pedig a geopolitika szempontjából”. Thomas Benson, a Lithium Americas Corporation geológusa elmondása alapján a lítium kibányászása 2026 elején kezdődhet meg.

Jelenleg az USA messze lemarad a többi országtól a lítiumtartalékok tekintetében, ugyanis csak egy lítiumbányája van (Silver Peak), amely szintén Nevadában található. A kormány azonban már korábban is sürgette a tiszta energiára való átállást (melyet a lítium táplálhat), amiért a lítium iránti kereslet világszerte ugrásszerűen megnőtt. A lítium ára a COVID óta folyamatosan hullámvasúton halad: az akkumulátorokban található lítium-karbonát értéke Kínában 2020 nyarán tonnánként mindössze 5850 dollár volt, 2022 elejére azonban ez a szám 80 000 dolláros csúcsra ugrott. Azóta az árak 30 000 dollárra zuhantak. A vulkán az átlagos árakat figyelembe véve potenciálisan 1,48 billió dollár értékű nemesfémen ülhet, írja a Daily Mail.

Becslések szerint 2030-ra a lítiumakkumulátorok iránti kereslet ötszörösére nőhet, aminek köszönhetően a felfedezés Nevadát a zöld energia epicentrumaként pozícionálhatja.

Kapcsolódó cikkeink: