100 millió dollárnyi illegális vagyont fagyasztott be a Tron és a Tether
A kriptovaluta-kibocsátók bizonyos körülmények között képesek arra, hogy tokenek mozgatását befagyasszák egy adott blokkláncon. Ez a kibocsátók által előre beépített funkcióknak köszönhető, mely lehetővé teszi az eszközök kezelését a hálózaton belül. A Tether, mint a legnagyobb stabilcoin-kibocsátó, ezt az úgynevezett blacklisting funkcióval éri el.
A Tether a Tron T3 Financial Crime Unit-tal együttműködve 2024 szeptembere óta több mint százmillió dollárnyi USDT-t fagyasztott be. A globális tranzakciók ellenőrzése következtében számtalanszor találkoztak bűncselekményekhez kapcsolódó pénzeszközökhöz.
Együttműködés a Tron és a Tether között
A Tron és a Tether együttműködéséből 2024 szeptemberében jött létre a T3 Financial Crime Unit, mely a stabilcoinokkal kapcsolatos jogellenes tevékenységek azonosítására és blokkolására összpontosít. A T3 erőfeszítéseit mi sem mutatja jobban, hogy bő negyedéves fennállása alatt az egység több mint 3 milliárd dollárnyi USDT-tranzakciót figyelt meg.
A Tron a stabilcoinok piacának második legnagyobb hálózatának számít az Ethereum után. A Justin Sun által létrehozott hálózatán 60 milliárd dollárnyi USDT kering, népszerűsége pedig igencsak megugrott az elmúlt évben főként Latin-Amerikában és Délkelet-Ázsiában. Az USDT-átváltások és tranzakciók első sorban az olyan régiókban figyelhetők meg, ahol magas az infláció és fennáll a gazdasági instabilitás veszélye, így az ottani társadalom azonnal átváltja jövedelmét, hogy az ne értéktelenedjen el.
A T3 szeptember óta – együttműködve az egyébként is átláthatóságra törekvő Tetherrel egyetemben – több mint százmillió dollárnyi USDT-stabilcoint fagyasztott be a hálózaton. Ezek a tranzakciók mind bűncselekményekhez, illegális tevékenységekhez kötődnek. Az akciócsoport közleménye szerint a leggyakoribb esetek közé a befektetési csalások, a kábítószer-kereskedelem, a terrorizmus finanszírozása, a zsarolások és a hackelési incidensek tartoznak. Előfordult azonban olyan is, hogy a T3 hárommillió dollárnyi USDT-t kapcsolt le észak-koreai színészekkel kapcsolatban.
Fókuszban a blokklánc-bűnüldözés
A pénzmosás megelőzése továbbra is kulcsfontosságú kérdés a hatóságok és a kriptovaluta-projektek számára is. A bikapiac felerősödésével rengeteg új befektető jelent meg a piacon, akiket a rosszakarók könnyedén átverhetnek hamis hirdetésekkel, álcázással vagy egyéb módokon.
A kriptovaluta-kibocsátók, valamint tőzsdék és szolgáltatók ugyanakkor a Binance 2024 eleji 4,4 millió dolláros büntetését biztosan elkerülnék. A pénzmosás elleni szabályozás (AML) megsértése miatt többszöri figyelmeztetés ellenére sem sikerült megfelelnie a vezető kriptovaluta-tőzsdének a nemzetközi törvényeknek.
Mindeközben a Binance korábbi vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ), egy csoportos kereset vádlottja lett Ausztráliában. A keresetben szereplő információk szerint három befektető nem tudta visszaszerezni ellopott eszközeit, miután a Binance által alkalmazott AML-intézkedések hatályukat vesztették. Egy másik nagy horderejű ügyben Alexey Pertsev, a Tornado Cash fejlesztője, kapott 64 hónapos börtönbüntetést egy holland bíróságtól, miután 1,2 milliárd dollárnyi kriptovalutát mostak tisztára platformjukon.
Kapcsolódó tartalom: Vitalik Buterin is hozzájárult a Tornado Cash fejlesztőinek jogi alapjához
A Tether együttműködése a hatóságokkal
Annak ellenére, hogy a Tethert folyamatosan pénzmosási incidensekkel kritizálják, a stabilcoin-kibocsátó nem először akadályozta meg illegális pénzeszközök továbbítását. A Tether blacklisting funkciója okosszerződések révén feketelistára helyezi azokat a címeket, ahol potenciálisan bűncselekmény áll a háttérben.
2020 júliusában, 2021 januárjában és 2022 februárjában vagy automatikusan, vagy a hatóságok kérésére, de több mint 35 millió dollárnyi USDT-t tartóztattak fel. 2024 márciusban pedig az Egyesült Államok Ügyészségével együttműködve sikerült 1,4 millió dollárt visszaszerezniük. A Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino, elutasítja a rosszindulatú állítósokat, és továbbra is a bűnmegelőzést és az átláthatóságot szorgalmazza.