10 állítás a pandémiás lezárás utáni gazdasági életről egy libertáriánus szerző tollából

Az anarchokapitalizmus és libertáriánus megközelítés egyik zászlóvivője, a Bitcoint maximálisan pártoló Jeffrey Tucker. Ő már jó ideje publikál ebben a témában, nemrégiben a saját maga által alapított Brownstone Institute blogján írt egy hosszabbat. Ebben a pandémiás lezárások utáni gazdaságról elmélkedett. Ugye a 2020. márciusi teljes lezárás világszerte megdöbbentett mindenkit. Mert ugye amióta az eszünket tudtuk, a gazdaság fő megoldandó problémája az volt, hogy az emberek minél többet fogyasszanak, de ez valamilyen módon fenntartható is legyen.

A kereskedelem, a befektetés, az utazás vagy éppen kreativitás volt a megoldás a továbblépés, a növekedés felé. Viszont a lezárással minden gazdasági cél háttérbe szorult és az egészségügyi probléma vált a fő fókuszponttá. A rövid időre tervezett mesterséges leállás végül nagyon hosszú ideig tartott. Viszont örökre meghatározó tanulságokkal és hatásokkal szolgált. Jöjjön 10 általános megfigyelés Jeff Tucker tollából a gazdasági leállítás és újraindítás eredményeiről.

Az állítások Tuckertől

1) A munkaerőpiac nem volt képes visszatérni a korábbi szintre. A munkaerő-piaci részvétel, mind a foglalkoztatottság/népesség aránya továbbra is a 2019-es szint alatt van. Ebben lehetnek más tényezők is, mint a demoralizáció, a nyugdíjazás, az extra támogatások megjelenése. Akárhogy is, a járvány végén hallott propaganda a nagy munkaerőpiaci berobbanásról nem valósult meg. A havi adatok ugyanis céges felmérések eredményei és nem a háztartásokat mérik, amely utóbbiak továbbra is gyengeséget mutatnak a foglalkoztatottság vonatkozásában.


2) A gazdaságélénkítő támogatásokat az infláció eltüntette. A lezárás alatt az emberek úgy kaptak pénzt, hogy nem dolgoztak érte, a cégek úgy termeltek bevételt, hogy nem működtek, ömlött a pénz a semmiből 18 hónapon keresztül. 6 billió dollárt hoztak létre elképesztő mennyiségű adósság megvásárlásáért. Aztán jött az infláció és a lakosságot szépen be is csapták és megadóztatták.

3) A kiskereskedelmi forgalom és a nagykereskedelmi gyártási megrendelések nem emelkedtek. A szokásos adatok közül csak a GDP-számokat szokás inflációval kiigazítani. A legtöbb jelentés esetében ezt önállóan kell(ene) elvégezni. A kiskereskedelmi eladásokat és a gyári megrendeléseket nominálértéken jelentik. Ez normális időkben jól működik, de súlyos inflációs időkben abszurditásokhoz vezet a kiigazítás hiánya. A végén ugyanarra az árura és szolgáltatásra több kiadást mutatnak ki, egyszerűen azért, mert minden drágább.

 

Tucker általános igazságai?

4) A kibocsátás nem nőtt. A reklámozott elmélet szerint a lezárás azonnali recessziót idézett elő, de ez csak néhány hónapig tartott. Amint megjelentek az élénkítő programok és a gazdaság újraindult valamennyire, elkezdtünk mérsékelten növekedni. Ez a reklám, amely szerint egy ennyi ideig tartó lezárás semmilyen kárt nem okozott. De ez hogy lehet? Tucker azt mondja, hogy a kormányzati kiadások hozzáadása a gazdasági teljesítményhez jelentősen torzítja az adatokat. Plusz van egy olyan inflációs kiigazítás is, amely még a fogyasztói árindexnél is alacsonyabb és kifejezetten a nemzeti jövedelemstatisztikákhoz készítettek. A GDP százalékában kifejezett államadósság az elmúlt négy évben elérte és meghaladta a világháborús szintet is.

5) Az inflációs adatok Tucker szerint hamisak. A hivatalos adatok szerint a 2020. januári dollár az értékének 82 százalékát megőrizte, vagyis négy év alatt mindössze 18 százalékot veszített értékéből. Ez valósnak tűnik, ha az ember visszagondol rá, hogy mit fizetett egy boltban 2019-ben és mit most? Az adatok a libertáriánus publicista szerint nem tartalmazzák a kamatlábakat, a lakásbiztosítást, az adókat, a zsugorinflációt és a hozzáadott díjakat. Az egészségbiztosítási árakra vonatkozó adatokat lefelé korrigálják az egészségügyi fogyasztás miatt. A lakásárakra vonatkozó adatokat egy bonyolult képleten, az úgynevezett lakástulajdonosok egyenértékű bérleti díján keresztül számítják. Az alábbi ábrán a piros vonalat a fogyasztói árindexből kizárják a kék vonal javára.

Néhány további pont Tucker elméletéből

6) Tucker szerint a kereskedelmi blokkok sem mentenek meg minket. Amikor 2020 márciusában a világ összes ellátási lánca befagyott, majd a nemzeti politikától függően fokozatosan újra megnyílt, a globális integráció 70 évének megtörését láthattuk. A chipgyártók az autók és más ipari termékek gyártásának támogatásától az Egyesült Államokban a laptopok és játékgépek felé mozdultak el az ázsiai befolyási övezetben. Nem sokkal a nyitás után az USA leértékelte az orosz eszközöket, ami új ösztönzést és energiát adott a BRICS-országoknak, hogy megerősödjenek. Ma már csak a politika számít, a befolyás, nem a valódi gazdasági teljesítmény.

7) A Tucker-poszt szerzője szerint a tulajdonjogok sem biztonságosak. Az Egyesült Államok történetében még soha ennyi kisvállalkozást nem zártak be ilyen brutálisan a lezárás alatt. Amikor újra kinyitottak, gyakran csak csökkentett kapacitással, így a kis éttermek és szállodák helyett a nagyok kaptak hatalmas lendületet. Mindez a tulajdonjogok, a működő gazdasági élet magja elleni alapvető támadás volt. És ez visszavetette a vállalkozásiindítási kedvet, ami hosszútávon hanyatláshoz vezethet.

8) Annyira talán nem is meglepő, de az adósság teljesen elszabadult, legyen az céges, kormányzati vagy magán. Rengetegen írtak már az államadósság problémájáról, amelynek kamatai miatt az adók háromnegyedét már most is a törlesztésre fordítják. A vállalati adósságok hajója már rég elúszott, amikor az amerikai jegybank 2008-ban nulla kamatlábakat vezetett be. A kamatlábakat az infláció kezelése érdekében növelni kezdték. Az így kialakult magas kamatlábak nagyon fájdalmasak minden olyan nem állami vállalat számára, amelynek működése a tőkeáttételtől függ. A fogyasztói adósságprobléma még szembetűnőbb. A magas kamatok idején a megtakarításoknak nem csökkenniük, hanem növekedniük kellene, nem fordítva, ahogy most történik.

A CBDC-k a globális elit fő eszközei lesznek

9) A központi banki digitális valuták, a CBDC-k létfontosságúak a nagy tervhez Tucker szerint. Az egyik nagy célja a Covid elleni küzdelemnek egy univerzális oltási útlevél létrehozása olt. Ezt több helyen be is vezették, de aztán kudarcot vallott a kezdeményezés. De maga a terv felfedte a nagyobb célt: az adatgyűjtésen és a végrehajtáson keresztül történő ellenőrzést. A törekvés nem tűnt el, és valószínűleg vissza fog térni. De egy, az elitnek jobb és átfogóbb út a központi banki digitális valuta, amelyet jelenleg a világ számos részén tesztelnek már. Ez lehetővé teszi az egyetemes felügyeletet, a teljes kontrollt és a politikai prioritásoknak megfelelő kiadásirányítást.

10) A pénzügyi piacok addig virágoznak, amíg tehetik. Az elmúlt őrült négy év során eddig megmenekültünk egy komolyabb pénzügyi válságtól. Ez nem teljesen meglepő a pénznyomtatás és a hitelek szárnyalása közepette. A beáramló új pénz a pénzügyi vállalatokhoz áramlik, amelyek emelkedését inkább fantasztikus hírnek tekintik, mint egyszerű árinflációnak. A tőzsde nem a gazdaság. A befektetők, spekulánsok jól járnak, de a bérből és fizetésből élők nem.