Az FTX áldozatainak gazdasági helyzete soha nem lesz olyan, mint korábban

A 2022-es piac legnagyobb felháborodását keltette az FTX kriptotőzsde összeomlása, mely derült égből villámcsapásként érte a befektetőket azok után, hogy félévvel korábban a Terra Luna alól húzták ki a szőnyeget. Az FTX kriptotőzsde azok után, hogy számos sportegyesület szponzoraként is jelen volt a közösségi médiában végül 8 milliárd dollárt meghaladó csődöt jelentett be 2022 novemberében, a tőzsde alapítóját, Sam Bankman-Friedet pedig letartóztatták.

Az ügyfelek megúszták „nulla” veszteséggel – állítja SBF

A 2021-es bikapiac ikonikus alakjaként robbant be a köztudatba Sam Bankman-Fried, az FTX kriptotőzsde alapítója, akinek vagyona egykoron meghaladta a 26 milliárd dollárt is. Az FTX egyike volt azon kriptotőzsdéknek, melyek a lehető legmagasabb értékelést kapták a Coinmarketcap-től, a tőzsde ott virított a Forma 1-es Mercedes versenyautóján, és az NBA egyik legismertebb csapatát, a Golden State Warriors-t is szponzorálták, ugyanakkor a makulátlan külső mögött kenőpénzek, orgiák és tudatmódosító szerek fémjelezte átverés volt csupán.

SBF jelenleg előzetes letartóztatásban van, jogi csapatával ugyanakkor masszívan dolgozik azon, hogy a lehető legkedvezőbb ítéletet harcolják ki a kriptovilág egyik legismertebb csalójának. A fiatal exmilliárdos állításai szerint az átvert ügyfelek és hitelezők teljes kártalanításban részesültek, vagyis káruk egészen pontosan „nulla”. Erre hivatkozva SBF ügyvédjei szerint Kaplan bírónak az ítélethirdetéskor fontolóra kellene vennie egy maximum 6,5 éves börtönbüntetés kiszabását – az előzetesen beharangozott, 40-50 vagy akár a felügyelői osztály által javasolt 100 évhez képest.

Soha nem térnek vissza korábbi gazdasági helyzetükbe – állítja az új CEO

John J. Ray az FTX kriptotőzsde összeomlását követően 2022 novemberében vette át a cég irányítását. Az ügyvéd állítása szerint, amikor átvette az FTX -et, mindössze 105 Bitcoin volt a „kasszában” a korábbi 100 ezerhez képest. Ray a meghallgatások alkalmával visszautasította elődje, Sam Bankman-Fried állításait, és az FTX és annak leányvállalatai nevében írt áldozati nyilatkozatában azt mondta, hogy SBF „téveszmés” állításokat fogalmazott meg.

Ray állítása szerint az FTX elég pénzt tudott összekaparni arra, hogy visszafizesse a tőzsde ügyfeleit, ugyanakkor ez csak nominálisan igaz, hiszen ehhez nagy mértékben hozzájárult a Bitcoin árfolyamának felfutása. Mindemellett a csődeljárás során több tízezer órát szántak arra, hogy az SBF által hagyott romokat felkutassák. Az FTX vezérigazgatója szerint az elveszett vagyontárgyak egy részét visszaszerezték, ugyanakkor a kínai tisztviselőknek adott kenőpénzek és a politikusok és hírességek befektetései, melyeket SBF személyesen kezelt végleg eltűntek. Ezek nagyságrendileg több százmillió dolláros tételek lehettek.

Ray szerint nem létezik akkora lelkiismeret-furdalás, amely megmutatná, hogy mekkora a kár. Minden, amit Sam Bankman-Fried a külvilágnak mutatott egy hazugság volt. A megközelítőleg 8 milliárd dollárban megállapított kárból közel 7,5 milliárdot sikerült visszaszereznie az FTX-nek, ugyanakkor számos korábbi ügyfél rendkívül elégedetlen, hiszen a csődkori érték alapján határozták meg a visszatérítést – a mai érték ugyanakkor ezt jelentősen meghaladja.

John Ray azzal zárta végül meghallgatását, hogy az ügyfelek által elszenvedett érzelmi és anyagi károkat lehetetlen lesz kárpótolni, valószínűleg soha nem térnek vissza ugyanabba a gazdasági helyzetbe, melyben korábban voltak – vagyis lennének SBF kolosszális csalása nélkül. Sam Bankman-Fried ítélethirdetését 2024. március 28-ra tervezik.