A Magyar Nemzeti Bank az egyik legtöbb aranyat vásárolta a harmadik negyedévben
A globális aranykereslet rekordmagasságba emelkedett a harmadik negyedévben. A nemesfém iránti kereslet értéke először haladta meg a 100 milliárd dollárt – derül ki az Arany Világtanács (World Gold Council) szerdán közzétett jelentéséből.
A keresletet a harmadik negyedévben a befektetők hajtották. „Különösen a nyugati piacokról érkezők, akik az alacsonyabb kamatlábak és a folyamatos geopolitikai kockázatok kombinációjára reagáltak.” – nyilatkozta Juan Carlos Artigas, az Arany Világtanács globális kutatási vezetője a MarketWatchnak.
A teljes aranykereslet, beleértve a tőzsdén kívüli (OTC) befektetéseket is, amelyek nem központi tőzsdén történnek, a WGC szerint a július-szeptemberi időszakban 5%-kal, 1313 tonnára emelkedett éves szinten. Ez rekordot jelent a harmadik negyedévben – közölte a szervezet. Az arany iránti kereslet értéke a negyedévben jelentősen, 35%-kal emelkedett éves alapon. Az első alkalommal haladta meg a 100 milliárd dollárt – állapította meg a WGC.
Mindez az arany árfolyamának a ralija nyomán következett be, amely a Dow Jones Market Data szerint idén keddig 37 alkalommal jelzett rekordmagas napközbeni árakat a határidős piacon.
Kedden a decemberi szállítású arany (GC00) (GCZ24) minden idők legmagasabb napközbeni árfolyamára, 2.787,30 dollárra emelkedett unciánként a Comexen. Aztán rekord magasan, 2.781,10 dolláron állapodott meg.
A befektetési típusú kereslet több mint kétszeresére nőtt
A keresleti szektorok közül az arany iránti teljes globális befektetési kereslet több mint kétszeresére nőtt. A harmadik negyedévben 132%-kal emelkedett az egy évvel korábbi időszakhoz képest, és 364,1 tonnát tett ki – a WGC szerint.
Ez volt a legerősebb negyedév 2022 első negyedéve óta, amikor Oroszország ukrajnai inváziója a biztonságos menedékként szolgáló arany ETF-ekbe történő beáramlás hullámához vezetett – közölte a WGC.
A folyamatos geopolitikai zavarok arra késztették a nyugati tőzsdén kereskedett alapok befektetőit, hogy „végre felvegyék a stafétabotot” – áll a WGC jelentésében. A globális arany ETF-ekbe történő „jelentős beáramlások hirtelen megugrása” volt a negyedév teljes aranykeresletének egyik fő mozgatórugója, a tőzsdén kívüli erős befektetések „folyamatos jelenléte” mellett. Kilenc negyedéves kiáramlási sorozat után a harmadik negyedévben a fizikai fedezetű arany ETF-ek globális szinten 94,6 tonna beáramlást könyvelhettek el – áll a jelentésben.
Az indiai befektetési kereslet éves szinten 41%-kal 76,7 tonnára emelkedett a negyedévben, míg a kínai kontinensen 24%-kal 62,1 tonnára esett vissza éves szinten – közölte a WGC. India jelentősen hozzájárult az általános aranykereslethez, mivel az országból származó keresletnek jót tett az aranyra kivetett alacsonyabb importadó és hosszú távú tőkenyereségadó, mondta az Artigas.
Az aranyrúd és érme befektetési célú kereslete azonban éves szinten 9%-kal 269,4 tonnára csökkent. Ez összhangban volt az előző negyedévvel, de nem érte el az egy évvel korábbi szintet, „főként a Kínában és Törökországban leálló beruházások miatt”, bár India kiemelkedő negyedéve némi ellensúlyt jelentett – foglalta össze a WGC.
Csökken a központi banki vásárlások volumene
A központi bankok aranyvásárlásai szempontjából továbbra is „erős” évnek ígérkezik. Az év első 9 hónapjában a vásárlások 694 tonnát tettek ki, de ez elmarad a 2023-as rekordtól.
A harmadik negyedévben a központi bankok kereslete 186,2 tonnára lassult, ami 49%-os csökkenést jelent az előző évhez képest – közölte a WGC. A Lengyel Nemzeti Bank és a Magyar Nemzeti Bank a legnagyobb aranyvásárlók közé tartozott a negyedévben.
A központi banki kereslet továbbra is erős, az éves nettó vásárlások megegyeznek a 2022-es év azonos időszaki teljesítményével – mondta Artigas. Ugyanakkor „bár arra számítunk, hogy a hivatalos intézmények kereslete idén is jóval az átlag felett marad, de valószínűleg elmarad a tavalyi összértéktől”.
Az Arany Világtanács nem látott és nem is számít széles körű eladásokra. De egyes központi bankok taktikusan elhalaszthatják a vásárlásokat olyan időszakokban, amikor az arany ára gyorsan emelkedik.
Amerikai választások és az arany
Arra a kérdésre, hogy az amerikai elnökválasztás hogyan befolyásolhatja az arany árát és keresletét, Artigas a MarketWatchnak elmondta, hogy az amerikai aranyrudak és érmék iránti kereslet történelmileg általában magasabb a demokrata elnökségek alatt. De ez „nem jelentette azt, hogy az arany bármelyik párt alatt jobban vagy rosszabbul teljesített volna, tekintettel annak globális jellegére”.
Az amerikai választásoknak „hagyományosan nincs azonnali hatása az arany árára, ehelyett az arany teljesítményét idővel – többek között – az adott kormányzat alatt végrehajtott monetáris, fiskális és globális kereskedelmi politika befolyásolja” – magyarázta Artigas. Elmondta, hogy az arany ára mind a republikánus Donald Trump elnöki ciklusa, mind a demokrata Joe Biden jelenlegi kormányzása alatt emelkedett.
„Ezúttal a politikai bizonytalanság nagyobb szerepet játszhat, tekintettel a polarizált környezetre.” – emelte ki Artigas. „Véleményünk szerint, függetlenül attól, hogy ki nyeri az amerikai elnökválasztást, a két jelölt által javasolt bel- és külpolitikák egy része hosszabb távon valószínűleg előnyös lesz az arany számára.”